Cały blok rzepakowy będzie służył wymianie informacji o tym segmencie rynku płodów rolnych.
Na wstępie z dwóch prezentacji dowiemy się, czy, gdy na półkach sklepowych po poprzednim drogim sezonie potaniał olej, pobudziło to apetyty na olej z rzepaku i czy mamy do czynienia z rozwojem sprzedaży w segmencie spożywczym. A może przy wciąż drogich paliwach olej rzepakowy i wyprodukowane z niego estry stały się bardziej atrakcyjne dla koncernów paliwowych i z tego względu możemy liczyć na większe zapotrzebowanie na rzepak? O tym wszystkim będzie mówił Adam Stępień, Dyrektor Generalny PSPO.
Kolejna prezentacja otworzy nam szerzej oczy na bilans rzepaku w UE i konsekwencje zmniejszającego się importu rzepaku do Unii, jakie mogą dotknąć nasz rynek w nadchodzącym sezonie. Temu zagadnieniu przyglądnie się uważniej w swoim wystąpieniu Arkadiusz Gasidło, odpowiadający za politykę i organizację zakupów surowca na potrzeby ZT Bielmar Sp. z o.o.
Blok zwieńczy godzinna debata, w której wezmą udział wspomniani powyżej prelegenci oraz prezes KZPRiRB, Juliusz Młodecki, a także reprezentujący ADM Czernin SA, prezes Grzegorz Marchwiński i BZK Group Sp. z o.o., podmiotu kupującego na rzecz Komagry, z-ca dyrektora zarządzającego, Piotr Szysz.
Jak zwykle jednak najważniejszym uczestnikiem Giełdy będą zgromadzeni na Sali słuchacze, którzy biorąc udział w dyskusji i zadając rożne pytania biernymi odbiorcami nie pozostają.
To właśnie na Twój udział liczymy szczególnie. Zapisz się i przyjedź na Giełdę
Zapisu dokonasz klikając na link, a system przeprowadzi Ciebie sprawnie przez cały proces rejestracji: gielda.topagrar.pl
Program Giełdy:
VI Ogólnopolska Giełda Rzepaczano-Zbożowa
Termin: 12.06.2024 r. godz. 10.30
Miejsce: Pałac na Opieszynie, Września k. Poznania
Temat: Kryzys na rynku zbóż i oleistych, czy raczej stabilizacja na niskich poziomach cenowych?
Godz. 10.35 Wprowadzenie: Aktualny stan i perspektywy dla światowego rynku zbóż i roślin oleistych – Levin Flake, Radca Rolny Ambasady USA w Polsce
Godz. 11.10 Rola polskich portów w świetle konieczności zdjęcia nadwyżek bilansowych z krajowego rynku – Pierre Pages, prezes Mondry Sp. z o.o.
Godz. 11.30 Blok zbożowy:
Czy w kontekście produkcji i zużycia zapasy zbóż na krajowym rynku rzeczywiście są nabrzmiałe? – Krzysztof Gwiazda, dyrektor Louis Dreyfus Company Polska Sp. z o.o. (11.30–11.55)
Problemy z nadprodukcją zbóż o jakości paszowej, czy mamy szansę na zwiększenie zużycia w przemyśle paszowym? – Jakub Kowalski, kierownik Działu Zakupu Zbóż De Heus Sp. z o.o. (11.55–12.15)
Godz. 12.15 Dyskusja:
Jakie rozwiązania stabilizujące sytuację na krajowym rynku można wypracować w świetle rolniczych protestów i nadprodukcji zbóż?
W dyskusji udział wezmą:
- Adam Zaleski, prezes De Heus Sp. z o.o.
- Przemysław Bochat, prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych
- Krzysztof Gwiazda, dyrektor Louis Dreyfus Company Sp. z o.o.
- Artur Gołębiowski, dyrektor Działu Zbóż Agrii Polska Sp. z o.o.
- Tomasz Januszaniec, manager ds. zbóż Mondry Sp. z o.o.
Godz. 13.15–13.45 Przerwa na kawę
Godz. 13.45 Blok rzepakowy:
Jak spadek cen oleju wpływa na przerób i wzrost zużycia rzepaku na cele spożywcze i biopaliwowe? – Adam Stępień, dyrektor generalny PSPO (13.45–14.10)
W tym sezonie UE rzepaku zaimportowała mniej, czy czeka nas rok napiętego bilansu? – Arkadiusz Gasidło, kierownik agrotechniki ZT Bielmar Sp. z o.o. (14.10–14.30)
Godz. 14.30 Dyskusja:
Czy w rzepaku mamy już do czynienia z optymalnymi proporcjami produkcji i zużycia, czy w sezonie 2024/25 możemy liczyć na jakieś znaczne zmiany?
W dyskusji udział wezmą:
- Grzegorz Marchwiński, prezes ADM Czernin SA
- Juliusz Młodecki, prezes KZPRiRB
- Adam Stępień, dyrektor generalny PSPO
- Piotr Szysz, z-ca dyrektora zarządzającego BZK Group Sp. z o.o.
- Arkadiusz Gasidło, kierownik agrotechniki ZT Bielmar Sp. z o.o.
Godz. 15.30 Zakończenie i Lunch dla Uczestników
Partner Główny Giełdy:
Partnerzy bloków tematycznych: