StoryEditor

Soja blokuje wzrost cen rzepaku

Chiny dotują produkcję soi. By zmniejszyć uzależnienie krajowych przetwórców i hodowców od importu soi chińskie władze podjęły decyzję o dotowaniu uprawy tej rośliny.
29.07.2019., 10:07h

W północno-wschodnich prowincjach, Pekin dopłaca do hektara uprawy soi 705 USD. Jest to 12 razy więcej niż wynoszą dotacje do kukurydzy - informuje portal EKD (Oilword.ru). Dzięki dotacjom powierzchnia soi wzrosła do 8,6 mln ha, ale w 2020 roku ma już wynieść 10 mln ha.

Niemniej jednak zapotrzebowanie żywnościowe Chin jest ogromne, stąd cały świat handlowy bacznie śledzi efekty rozmów pomiędzy Chinami i USA, które mają się rozpocząć już dziś. Każdy, najmniejszy nawet sygnał pozytywnych efektów negocjacji daje impuls dla wzrostów cen soi, a w konsekwencji dla całego segmentu oleistych.

Tak się też stało, gdy chiński rząd potwierdził doniesienia medialne o wyrażeniu zgody na bezcłowy limit importu 3,8 mln ton soi z USA, który Pekin ma udzielić wielu chińskim firmom do końca 2019 roku. Soja na Chicago wzrosła do poziomu powyżej 900 USc/ korzec.  Ponieważ jednak uzyskiwanie pozwoleń ma potrwać ok. 20 dni, to efekt obecny jest odczytywany nie jako fakt dokonany, ale jako ruch wyciągnięcia ręki i akt dobrej woli ze strony rządu pekińskiego, w kierunku negocjatorów delegacji amerykańskiej.

Pod koniec czerwca, przed szczytem G20 ...

Pozostało 47% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. listopad 2024 22:18