StoryEditor

Żniwa rzepakowe za półmetkiem, a rzepak na rynkach drożeje

W skali kraju zebrano około połowę zasiewów rzepaku. Na południu i wschodzie polski zebrano ok. 80 % powierzchni upraw. 
24.07.2019., 10:07h

Rzepakowcy mający plantacje w dobrej kondycji musieli przerwać koszenie, bo rzepak jest jeszcze zielony. Teraz kombajny wjeżdżają w pszenicę, a dopiero potem zbiorą mocniejszy rzepak. Na Lubelszczyźnie plony nie zachwycają. Najsłabsze plantacje sypały 1,5 t/ha, najmocniejsze 3,5 tony. Plony są średnio o tonę mniejsze z ha niż w roku ubiegłym. Nawet ci, którzy zbierali 5 ton w zeszłym roku, teraz zbierają poniżej 4 t/ha. Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie plony też ok. 3 t/ha, choć mocniejsze rzepaki sypią także 3,5 tony.  
   
Firmy skupowe informują, że skupiły o 20–30 % mniej towaru, niż w roku ubiegłym. Rolnicy są mocno rozgoryczeni i nie wiadomo czy będą obsiewać pola rzepakiem na następny rok, bo ani plony, ani ceny na razie nie zachęcają, a jest bardzo, bardzo sucho. Dużo rzepaku producenci rolni gromadzą w swych magazynach, oczekując wzrostu cen w przyszłości. Rynek zaczyna się jednak chwilowo wysycać. Przetwórcy, którzy dotychczas hamowali wzrosty cen skupu dziś wystawili wyższe cenniki. 

Wypełniają się magazyny w zakładach tłuszczowych i już zaczynają one kupować z dostawami na kolejne miesiące. Wyraźnie mówi się, że ...

Pozostało 61% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. kwiecień 2025 14:01