StoryEditor

ASF: w Lubuskiem ogromny niepokój, minister rolnictwa milczy

Po 10 latach walki z afrykańskim pomorem świń w Polsce stoimy przed faktem ekspancji wirusa na nowe regiony w kraju, co grozi dalszymi ograniczeniami produkcji, a w konsekwencji zapaścią hodowli świń w Polsce – piszą w liście do ministra rolnictwa i rozwoju wsi – Czesława Siekierskiego – członkowie Lubuskiego Forum Rolniczego.

23.09.2024., 15:57h
Z tego artykułu dowiesz się:

Członkowie Lubuskiego Forum Rolniczego wyrażają duże zaniepokojenie związane z aktualną sytuacją walki z afrykańskim pomorem świń. Z wielką troską przyglądają się temu, jaka przyszłość czeka tak ważny sektor polskiego rolnictwa. W liście do ministra rolnictwa i rozwoju wsi – Czesława Siekierskiego – podkreślają, że stoimy przed ekspansją wirusa na nowe regiony kraju, co grozi zapaścią produkcji świń. 

Członkowie Lubuskiego Forum Rolniczego wyrażają duże zaniepokojenie związane z aktualną sytuacją walki z afrykańskim pomorem świń. Z wielką troską przyglądają się temu, jaka przyszłość czeka tak ważny sektor polskiego rolnictwa. W liście do ministra rolnictwa i rozwoju wsi – Czesława Siekierskiego – podkreślają, że stoimy przed ekspansją wirusa na nowe regiony kraju, co grozi zapaścią produkcji świń. 

W liście czytamy: "W ostatnich podsumowaniach mówi się o wydatkach z budżetu państwa rzędu kilku miliardów złotych związanych z 10-letnim okresem walki z ASF, natomiast nikt nie liczy i nie informuje społeczeństwa o stratach producentów trzody chlewnej, które są wielokrotnie większe. W okresie realizacji programu zwalczania ASF wprowadzono szereg działań pomocowych dla producentów trzody chlewnej, ale  nie doczekaliśmy się podsumowania skuteczności działania tych programów."

 

Członkowie Lubuskiego Forum Rolniczego wskazują jednoznacznie, że przykładem braku współpracy administracji rządowej z organizacjami rolniczymi są odrzucane lub zaniechane realizacje oddolnych porpozycji zwalczania ASF. W woj. lubuskim w 2022 r. opracowany został pilotażowy program zwalczania ASF, który uzyskał akceptację resortu rolnictwa i GIW. Część tego programu jest realizowana z dobrymi wynikami, natomiast pozostałe elementy programu, które wymagają większych środków finansowych i decyzji poszczególnych resortów zostały zablokowane bez podania przyczyn. 

 

W ocenie członków Lubuskiego Forum Rolniczego przyczyną braku satysfakcjonujących wyników w zwalczaniu ASF są:

  • praca koordynatora d/s. zwalczania ASF bez odpowiedniego umocowania prawnego z możliwościami właściwej koordynacji pracy kilku resortów,
  • brak planu odbudowy pogłowia trzody chlewnej i produkcji prosiąt w kraju,
  • brak odpowiednich warunków do tworzenia integracji poziomej i pionowej producentów świń,
  • brak odpowiedniego dialogu umożliwoającego włączenia organizacji rolniczych, Inspekcji Weterynaryjnej, organizacji myśliwych do wspólnego rozwiązywania problemów związanych z ASF,
  • brak koniecznych zmian w prawie związanych z zasadami zwalczania ASF. Istniejące prawo i asekuracyjne decyzje – zdaniem Lubuskiego Forum Rolniczego – doprowadziły do krzywdzących  decyzji dotyczacych wypłaty odszkodowań za zlikwidowane stada (dwa przypadki w woj. lubuskim), do których uważają, że należy powrócić. 

 

Licząc na zainteresowanie tymi poważnymi problemami i pomoc w ich rozwiązaniu członkowie Lubuskiego Forum Rolniczego prosili ministra rolnictwa o szybkie dycyzje i realizację wcześniejszych uzgodnień przy zwalczaniu ASF. W liście napisali, że brak dalszych decyzji spowoduje utrate ich dotychczasowych osiągnięć, zaangażowania wielu ludzi i środowisk w rozwiązywaniu problemu ASF i tak, jak w przypadku redukcji populacji dzików, która była pod kontrolą zgodnie z wymaganiami programu krajowego, wrócą do sytuacji wyjściowej. 

Póki co do listu wysłanego 27 sierpnia br. minister Siekierski, ani wiceminister Czerniak nie odnieśli się. 

Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. listopad 2024 21:59