Tuczników na rynku jest mało, zapotrzebowanie duże, a temu wszystkiemu towarzyszy ograniczona podaż wieprzowiny za naszą zachodnią granicą. A składa się to w jedno – ponad 9 zł netto za kg żywca wieprzowego i blisko 12 zł/kg wagi poubojowej.
Takich stawek nigdy wcześniej nie było, a nawet jeśli ktoś mówił, że są realne, mało kto w to wierzył. Oczywiście, dla producentów trzody jest to dobra informacja, wreszcie bowiem przychód ze sprzedaży tucznika jest w stanie pokryć koszty jego wyprodukowania. Mowa tutaj oczywiście o chowie tuczników w cyklu zamkniętym. W cyklu otwartym i przy zakupie warchlaka z importu nie jest to już takie oczywiste – decydująca jest wtedy cena prosiąt, która także szybuje na historycznie wysokich poziomach.
Jakie są przyczyny tak wysokich cen tuczników?
Zdaniem specjalistów wysokie ceny tuczników to splot wielu czynników. Po pierwsze efekt sezonowy – wielkimi krokami nadchodzi sezon grillowy, niedawno były Święta Wielkanocne – a to zawsze wiąże się ze zwiększonym popytem na wieprzowinę. Na to należy nałożyć spadającą produkcję krajową – w Polsce jest już poniżej 56 tys. stad utrzymujący...