Dzisiejszą sesję główną obrad rozpoczął profesor Andrzej Kowalski, wykładem poświęconym ogólnym trendom światowym, które mają wpływ na tendencje rynkowe w zakresie produktów rolnych i żywności. Profesor zwracał uwagę miedzy innymi na takie aspekty jak wzrost populacji ludności, który nie dotyczy jednak Europy. Inne aspekty, które wpływają na sytuacje rynkowa to wzrost gospodarczy, zamożność konsumentów, a także sytuacje nieprzewidywalne jak np. embargo na eksport żywności do Rosji.
W programie konferencji przewidziano jeszcze na dzisiaj między innymi dyskusje w grupach tematycznych z prezentacją gospodarstw z Polski i Niemiec w obszarach:
- Produkcja roślinna – Innowacje w produkcji roślinnej, uproszczone technologie uprawy, precyzyjne nawożenie, zrównoważone rolnictwo;
- Produkcja trzody chlewnej – Innowacyjne aspekty w chowie i hodowli trzody chlewnej:
- Produkcja mleka/bydła mięsnego – Innowacje w produkcji pasz i żywieniu bydła mlecznego. Optymalizacja kosztów produkcji mleka.
Drugiego dnia konferencji praktycy i eksperci będą wymieniać swoje doświadczenia w kontekście intensywnej produkcji rolniczej a przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym, a także w zakresie zmian w ubezpieczeniach w rolnictwie – ograniczamy ryzyko,
Debatę poświęconą dodatkowym źródłom dochodu w gospodarstwie rolnym
poprowadzi Karol Bujoczek – redaktor naczelny TOP AGRAR POLSKA.
Organizatorami konferencji są: Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oddział w Poznaniu oraz DLG – Niemieckie Towarzystwo Rolnicze.