Zdaniem Komisji Europejskiej konieczny jest dalszy dialog z zainteresowanymi stronami przed jakąkolwiek zmianą prawodawstwa w zakresie dobrostanu zwierząt w następstwie przełomowych działań prawnych wszczętych przez działaczy wściekłych za niepowodzenie w realizacji obiecanego zakazu chowu w klatkach. W marcu br. Komisja Europejska powiedziała Parlamentowi Europejskiemu, że odłożone na półkę propozycje dyrektora wykonawczego UE wymagają konsultacji z zainteresowanymi stronami i wystarczającego okresu przejściowego dla sektora rolnego.
Inicjatywa „Dialog strategiczny”
Elisa Ferreira, europejska komisarz ds. spójności i reform, stwierdziła, że wierzy, że inicjatywa „dialogu strategicznego” zapoczątkowana przez przewodniczącą Komisji Ursulę von der Leyen na początku tego roku będzie idealnym forum do dyskusji na ten wrażliwy społecznie temat.
Złożone dokumenty
Odpowiedź nadeszła po tym, jak Komitet Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej na rzecz zakończenia ery klatek (ECI) złożył przed Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu dokumenty, w których wskazał, że Komisja Europejska nie spełniła swojej obietnicy wprowadzenia przepisów zakazujących hodowli zwierząt w klatkach.
Brak działań w związku z EIO
W 2021 r. Komisja Europejska zobowiązała się do przedstawienia wniosków ustawodawczych dotyczących unijnego zakazu chowu klatkowego przed końcem 2023 r. w następstwie europejskiej inicjatywy obywatelskiej, którą podpisało 1,4 mln osób i poparła koalicja 170 organizacji pozarządowych pod przewodnictwem Compassion in World Farming. To działanie precedensowe. KE po raz pierwszy została pociągnięta do odpowiedzialności za brak działań w związku z europejską inicjatywą obywatelską. W przypadku powodzenia tych działań Komisja będzie zmuszona opublikować swoje wnioski w jasnych i rozsądnych ramach czasowych oraz udzielić dostępu do swoich akt dotyczących europejskiej inicjatywy obywatelskiej „Koniec ery klatkowej”.
Olga Kikou z Komitetu Obywatelskiego ds. zakończenia europejskiej inicjatywy obywatelskiej w sprawie klatek stwierdziła, że Komisja Europejska zawiodła swoich obywateli i 300 milionów zwierząt cierpiących w klatkach.
– Nie ma uzasadnienia dla dalszych opóźnień… Nie spoczniemy, dopóki wszystkie klatki nie będą puste – zaznacza Olga Kikou.
Badanie Eurobarometru
Przypomnijmy, że w październiku ubiegłego roku badanie Eurobarometru zlecone przez Komisję Europejską wykazało, że 9 na 10 obywateli UE uważa, że zwierząt nie należy hodować w indywidualnych klatkach. Doradcy naukowi KE, Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, również poparli wycofywanie klatek ze względów dobrostanu dla kur niosek, świń, cieląt, kaczek, przepiórek i królików.