Niemieckie rzeźnie odnotowują wzrost produkcji mięsa
Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis) w pierwszej połowie 2024 roku w Niemczech wyprodukowano prawie 3,4 miliona ton mięsa, co oznacza wzrost o 1,3% w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. W tym czasie rzeźnie przetworzyły około 24 milionów świń, bydła, owiec, kóz i koni oraz ponad 344 mln kur, indyków i kaczek.
Zobacz też: Wieprzowina nie umrze: wywiad z Jackiem Strzeleckim, Polskie Mięso
Po latach spadków niemiecka produkcja wieprzowiny notuje wzrost
Wieprzowina stanowiła ponad 60% całej produkcji mięsa w Niemczech. W pierwszej połowie 2024 roku wyprodukowano około 2,10 mln ton tego mięsa, czyli o 1,1% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.
Destatis zwraca uwagę, że po kilku latach spadków, po raz pierwszy od 2016 roku, produkcja wieprzowiny nieznacznie wzrosła. Warto jednak zauważyć, że w pierwszej połowie 2016 roku liczba ubitych świń była znacznie wyższa – o 7,4 mln sztuk – co przełożyło się na produkcję o 660 tys. ton większa niż obecnie, wynosząc 2,8 mln ton.
Większość ubitych świń pochodzi z krajowej hodowli
Z danych Destatis wynika, że większość – aż 96,6% – świń poddanych ubojowi w pierwszym półroczu 2024 roku pochodziła z Niemiec. To oznacza wzrost liczby krajowych ubojów o 0,4% do poziomu 21,16 mln sztuk. Z kolei liczba świń sprowadzonych z zagranicy i poddanych ubojowi wyniosła 734 tys. sztuk, co stanowi spadek o 1,1%. Ostatecznie udział świń z zagranicy w całkowitej liczbie ubojów wyniósł 3,4%.
Produkcja wołowiny również na plusie
W pierwszym półroczu wzrosła także liczba ubitych w Niemczech sztuk bydła – było ich około 1,5 mln, co oznacza wzrost o 1,3% (18.300 sztuk) w porównaniu do tego samego okresu w zeszłym roku. Wyprodukowano przy tym 496,6 tys. ton wołowiny, czyli o 2,5% więcej niż rok wcześniej. Średnia waga rzeźna bydła wyniosła prawie 337 kilogramów, co stanowi wzrost o około 4 kilogramy.
Minimalny wzrost ubojów drobiu w Niemczech
Jeśli chodzi o drób, w pierwszej połowie roku w Niemczech ubito 344,3 miliona sztuk. Chociaż liczba ta wzrosła jedynie minimalnie, produkcja mięsa drobiowego zwiększyła się o 1,3%, osiągając 780,7 tys. ton.
Źródło: AgraEurope