Nowy przewodniczący zapowiedział, że zrobi wszystko, co w jego mocy, by doprowadzić do podjęcia działań, poprawiających trudną sytuację na rynku wieprzowiny, który poważnie ucierpiał z powodu rosyjskiego embarga. Jednocześnie przyznał, że decyzja Komisji w sprawie uruchomienia tymczasowego prywatnego przechowywania mięsa wieprzowego, by złagodzić trudną sytuację rynkową w perspektywie krótkoterminowej był słuszna i właściwa. Niemniej jednak, zdaniem grupy roboczej, produkty najmocniej dotknięte rosyjskim embargiem (tłuszcz i smalec) powinny także zostać objęte tym programem. Ponadto powinien on (program) umożliwić podmiotom wycofanie produktów z prywatnego przechowywania w momencie poprawy warunków rynkowych.
Jakie w tej sytuacji mogą być alternatywne rozwiązania? Grupa przedstawiła Komisji swoje propozycje. – Szczególne znaczenie ma znalezienie nowych rynków zbytu dla naszych produktów i zniesienie barier sanitarnych i fitosanitarnych oraz innych niepotrzebnych utrudnień w handlu, by nie dopuścić do ponownego spadku cen, gdy mięso trafi ponownie na rynek. Potrzeba także promocji – mówił Tavares.
Jego zdaniem należy z magazynów usunąć produkty o niskiej wartości, które są przechowywane, a które nie nadają się już do spożycia.
Ponadto nowy przewodniczący chce opracować wspólną strategię dobrostanu zwierząt i zastanowi się, jak można pozwolić producentom uzyskać wyższe ceny i dopłaty za ich produkty za to, że stosują się do wysokich norm dobrostanu. ag
Źródło: Copa-Cogeca
Fot. A. Kurek