StoryEditor

Powstaje największa rzeźnia w Rosji

Miratorg, jeden z największych rosyjskich producentów mięsa, inwestuje w największą w historii rzeźnię świń w Rosji. Gigant ma przerabiać 500 tysięcy ton wieprzowiny rocznie i kosztować 69 miliardów rubli.
05.10.2017., 15:10h
W czasie ceremonii otwarcia budowy gubernator okręgu Kurskiego, gdzie realizowana będzie inwestycja, Alexander Mikhailov stwierdził, że nowa rzeźnia będzie nie tylko największą w Rosji, ale i jedną z najbardziej okazałych w tej części świata. 
Jak stwierdził polityk, nawet tak wielki koncern jak Miratorg nie jest w stanie sam poradzić sobie z inwestycją, dlatego konieczna będzie pomoc państwa, szczególnie w kwestii zwrotu kosztów.
Ostatnimi czasy Rosja stawia na budowę nowych rzeźni i zakładów przetwórstwa, żeby uzupełnić dostawy mięsa z importu, który został częściowo wstrzymany. 


Nowa rzeźnia, nowe fermy

Nowa rzeźnia ma mieć moce przerobowe, które będą odpowiedzią na zapotrzebowanie 15 okolicznych ferm świń, które powstaną jednocześnie z zakładem. Jak mówi dyrektor generalny Miratorg, Viktor Linnik, koszt całkowity rzeźni i chlewni to około 160 miliardów rubli, czyli około 10,13 miliardów złotych.
Linnik przewiduje, że przerób na pierwszej linii ruszy już w 2020 roku, a dalej w 2021. W budynku mają być zainstalowane najnowsze maszyny i użyte technologie, by przy niskim nakładzie pracy uzyskać jak najlepszy produkt. 
Według Miratorg rzeźnia ma przerabiać ponad 4,5 miliona świń rocznie, czyli wszystkie z nowo budowanych ferm w okręgu. W związku z tym koncert niemal podwoi swoją produkcję, która z 700 tysięcy ton mięsa w 2017 roku osiągnie poziom 1,1 miliona ton wieprzowiny w 2022 roku.


Przekroczy zapotrzebowanie Rosji

W okręgu Kurskim produkcja już teraz trzykrotnie przekracza zapotrzebowanie tamtego rejonu, ale na pokrycie potrzeb całego kraju brakuje jeszcze około 300 tysięcy ton wieprzowiny. Dlatego 500 tysięcy ton mięsa z nowej rzeźni nie tylko je pokryje, ale także trafi na zasilenie zapasów eksportowych.
Miratorg nie chce poprzestać na tej inwestycji. W planach na następne 3 do 5 lat jest zainwestowanie około 200 miliardów rubli w produkcję wieprzowiny, ale nie tylko. Koncern chce rozwijać produkcję baraniny i jagnięciny w centralnej części Rosji.
W tym roku wartość eksportu Miratorg wyniesie około 60 milionów dolarów, a jeśli negocjacje z największym odbiorcą, Chinami, pójdą po myśli Rosjan, ta wartość wzrośnie pięciokrotnie.

al na podst. GMN
fot. Miratorg
Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 13:52