Przyczyną zeszłorocznego spadku były rosnące koszty produkcji oraz straty spowodowane epidemiami. W prognozie na 2024 rok Komisja Europejska spodziewa się wielkości produkcji na poziomie zbliżonym do roku poprzedniego. Poprawa warunków rynkowych i większa liczba loch przeznaczonych do dalszego chowu wskazują na ożywienie w hodowli trzody chlewnej, a co za tym idzie na stabilizację produkcji świń. W dotychczas oszacowanych ubojach w okresie styczeń-maj br. do produkcji mięsa wykorzystano o 1,4% więcej świń w porównaniu z rokiem poprzednim. Dostarczono je z wyższą masą ubojową, przez co wzrosła ilość produkowanego w UE mięsa wieprzowego.
Eksport wieprzowiny pozostaje ważny
Przy poziomie samowystarczalności wynoszącym 116% Unia Europejska w dalszym ciągu opiera się na eksporcie do krajów trzecich. Hiszpania jest krajem o największym wolumenie eksportu. Prawie jedna trzecia całego europejskiego eksportu wieprzowiny pochodzi z Hiszpanii. Ze względu na stosunkowo wysoki poziom cen w UE w porównaniu do reszty świata, eksport w 2023 r. spadł o 18,6%. W bieżącym roku poziom cen zbliżył się do reszty świata. W pierwszej połowie roku transport z UE do krajów trzecich spadł jedynie o 2,3%. Głównym krajem odbiorczym były i są Chiny, do których w okresie od stycznia do czerwca trafiała ponad ¼ wszystkich dostaw.
Równowaga cenowa
Pod względem cen uzyskiwanych za tuczniki rolnicy w całej Europie osiągnęli w I półroczu 2024 r. niższe stawki niż w porównywalnym okresie roku poprzedniego. Średnio w ciągu pierwszych sześciu miesięcy cena świń rzeźnych klasy E w UE wyniosła 2,15 EUR/kg, czyli o 6,1% mniej niż w roku poprzednim. Po osiągnięciu rekordowych cen w 2023 roku, nie udało się utrzymać tak wysokiego poziomu. Przy niższych kosztach paszy i stabilnych zapasach w wielu miejscach ceny generalnie spadały.
Obecnie w całej Europie rynki świń rzeźnych są w dużej mierze zrównoważone. Zwykle nie ma większego impulsu popytowego; jedynie w Europie Południowej latem występuje zainteresowanie zakupami stymulowane sezonem wakacyjnym i dużą liczbą turystów.
Źródło: Komisja Europejska, AMI