Na europejskim rynku świń rzeźnych spowolnione obroty w handlu mięsem zaczęły się odbijać na rynku żywca. Ceny spadły w Europie Środkowej i Północnej. Nawet ogólnie niski poziom aktywności ubojowej w ostatnich tygodniach nie był w stanie temu zapobiec.
Zobacz też: Rząd odrzucił program odbudowy trzody chlewnej w Polsce - co ze strategią?
Eksperci rynkowi wskazują, że popyt może wzrosnąć wraz z zakończeniem sezonu wakacyjnego w Europie Środkowej i Północnej. Tymczasem Europa Południowa korzysta z sezonu wakacyjnego, co skutkuje dalszym wzrostem cen świń rzeźnych we Włoszech.
Ceny świń w Niemczech spadają
W Niemczech Stowarzyszenie Producentów Żywca i Mięsa (VEZG) postanowiło obniżyć swoją cenę orientacyjnej 10 centów i wyniosła 7 sierpnia 2 euro za kilogram masy tuszy. Jak podaje VEZG, ze względu na słaby zbyt mięsa zakłady mięsne wywierały silną presję, której nie można było uniknąć. Agrarmarkt Informations-Gesellschaft (AMI) poinformował, że rzeźnie zamówiły ostatnio mniejsze ilości. Ponadto doszło do rezygnacji z zamówień i groźby obniżenia cen. Jednocześnie oferta zwierząt gotowych do uboju była nieco większa.
Austria podąża za Niemcami
Cena orientacyjna austriackiego Stowarzyszenia Producentów Przetwórstwa Rolnego (VLV) również spadła o 10 centów do 2,01 euro/kg. Branża ubojowa i przetwórcza określiła swoje niedawno zakończone półroczne sprawozdanie finansowe jako „niepokojące”. W związku z tym spełniono żądania odbiorców, aby również w Austrii obniżyć cenę o 10 centów, jak w Niemczech.
Danis i Danish Crown też obniżają stawki
W belgijskiej grupie Danis cena kontynuowała trend spadkowy z poprzedniego tygodnia, przy czym spadek był większy. Notowanie spadło o 6 centów do 1,42 euro/kg żywca. Danish Crown, który przez ostatnie tygodnie utrzymywał cenę na niezmienionym poziomie 1,53 euro/kg żywca, teraz obniżył cenę do 1,47 euro/kg.
Francuska wieprzowina staniała. Co wpływa na obniżki?
Na francuskiej giełdzie Marché du Porc Français cena ponownie spadła o 5 centów, osiągając 2,012 euro/kg. Mniejsze oferty przy stosunkowo małej podaży oraz nadchodzące święto państwowe wpłynęło na spadek popytu.
Z kolei we Włoszech ceny świń dalej rosły. Cena orientacyjna dla swobodnie sprzedawanych świń rzeźnych o wadze od 144 kg do 152 kg wzrosła do 1,715-1,730 euro/kg. Ceny świń kontraktowych tej samej kategorii wzrosły do 1.950 euro/kg.
Spadek cen świń rzeźnych w UE: Największe zmiany w Danii i Holandii
W całej Unii Europejskiej ceny świń rzeźnych osłabły w tygodniu kończącym się 4 sierpnia. Według danych Komisji Europejskiej średnia cena płacona za zwierzęta klasy E w państwach członkowskich wyniosła 213,10 euro za 100 kg. To oznacza spadek o 0,4% w porównaniu z poprzednim tygodniem. W porównaniu do ubiegłorocznego poziomu ceny są niższe o 14,4%, czyli o 35,76 euro.
Największy spadek notowań był w Danii – 2,4%. Ceny w Holandii spadły o 1,8%, na Łotwie i w Rumunii po 1,7%, a w Austrii o 0,6%. Spadek cen w Niemczech wyniósł 0,3%. W Hiszpanii i Francji ceny pozostały stabilne. Notowania zostały wstrzymane między innymi we Włoszech i w Polsce. Wzrosty cen były rzadkie, a największy z nich odnotowano na Słowacji – 1,9%.
Źródło: AgraEurope