StoryEditor

Spotkanie producentów świń z Wielkopolski z przedstawicielami Ambasady Królestwa Danii

Współpraca w rolnictwie jest potrzebna, a najlepszym tego przykładem są duńscy rolnicy, którzy doskonale współdziałają na rynku trzody chlewnej. W Wielkopolsce odbyło się spotkanie producentów świń z przedstawicielami Ambasady Królestwa Danii w Polsce.
28.06.2024., 06:00h

Rozwój kooperacji biznesowej to główny cel spotkania przedstawicieli Ambasady Królestwa Danii w Polsce z producentami świń z Wielkopolski. Mają oni korzystać z doświadczeń i know-how duńskich hodowców trzody chlewnej. Podobne spotkania odbywały się już wcześniej, np. w zeszłym roku w Piotrkowie Trybunalskim. Tym razem producenci świń spotkali się w biurach Agro Integracji w Kuklinowie oraz w Koźminie Wielkopolskim, a także w gospodarstwach tamtejszych producentów podczas wyjazdów studyjnych.

image
Juul Jeppe Petersen, Ambasada Królestwa Danii w Polsce
FOTO: Anna Kurek

– W ubiegłych latach pojawiło się wiele regulacji w obszarze rolnictwa, w tym zwłaszcza w produkcji świń, które z jednej strony doprowadziły do rozwinięcia nowych technologii, a z drugiej do zwiększenia nakładów inwestycyjnych ze strony rolników w tego typu technologie. Wiele wyzwań przed nami dlatego w Ambasadzie Królestwa Danii w Warszawie wspieramy wymianę doświadczeń na temat możliwych rozwiązań pomiędzy duńskimi organizacjami i rolnikami. by to było możliwe w skład delegacji włączono duńskie firmy, które opracowały szereg rozwiązań dla rolnictwa – mówił Jeppe Juul Petersen z Ambasady Królestwa Danii w Polsce.

image
Wojciech Styburski, Agro Integracja
FOTO: Anna Kurek

– Te spotkania, w których uczestniczą specjaliści ds. zintegrowanego, europejskiego rolnictwa budują płaszczyznę współpracy polsko-duńskiej – mówił Wojciech Styburski, prezes Agro Integracji.

 

Podczas spotkania poruszono temat współpracy pomiędzy rolnikami, która w Polsce wciąż jeszcze jest marginalną częścią rolnictwa.

– Największym problemem jest wola współpracy pomiędzy rolnikami i otwarcie się ich na inne formy prowadzenia produkcji. Nie każdy chce usiąć razem do stołu, wymienić się pomysłami i wspólnie zaplanować przyszłość, a to jest klu kooperacji – wskazywała Agnieszka Leszczyńska z Departamentu Rynków Rolnych Ministerwstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

image
Agnieszka Leszczyńska, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
FOTO: Anna Kurek

Tymczasem współpraca w rolnictwie jest potrzebna, a najlepszym tego przykładem są duńscy rolnicy, którzy doskonale współdziałają na rynku trzody chlewnej. Podczas spotkania Wojciech Styburski prezentował korzyści, jakie prowadzone przez niego grupy producentów rolnych czerpią ze współpracy, natomiast przedstawicielka Ministerwstwa Rolnictwa mówiła o różnych formach wsparcia do współpracy wśród rolników. 

Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 11:04