StoryEditor

Teraz chcą kupować świnie niemal za gotówkę

Wiele wskazywało, że tuczniki powinny jeszcze podrożeć. Wczorajsza licytacja VEZG utrzymała cenę świń w Niemczech na poziomie 1,81 euro/kg w klasie E. Ruch ten, a w zasadzie brak ruchu cenowego nieco zaskoczył krajowych uczestników rynku. Co więc robią w tej sytuacji?  
22.06.2017., 13:06h

Na ostatnich licytacjach tzw. małej giełdy świnie drożały. Ceny tuczników dotarły już do 1,89 euro/kg w klasie E. Duża giełda pozostaje od 4 tygodni niewzruszona. A tuczników cały czas brakuje. Polscy skupujący penetrują rynek w poszukiwaniu towaru – oferty za świnie fermowe przekraczają już 6 zł/kg żywca, a za dostawy po 30-50 szt. oscylują wokół 5,8 zł/kg żywca. Co ciekawe, skupujący, tak jak jeszcze niedawno podkreślali wagę problemu, jakim były zatory płatnicze na linii skupujący-ubojnia, czym tłumaczyli 14-21 dniowe płatności dla rolnika, tak teraz chcą kupować świnie niemal za gotówkę, góra na 2-3 dniowy termin. 

Dodatkowo mniejsze ubojnie, które jeszcze kilka miesięcy temu uzupełniały lokalne braki w skupie żywca towarem z Niemiec, teraz nie mając wystarczającej ilości tuczników ograniczają przerób. Powód jest jeden – auta wysyłane po żywiec za Odrę najczęściej wracają puste. W najbliższych tygodniach sytuacja taka powinna się utrzymać. Jednak specjaliści już mówią o coraz trudniejszych warunkach konkurencji w handlu z Chinami i innymi krajami Dalekiego Wschodu.

Ceny tuczników w Państwie Środka od kil...

Pozostało 28% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 20:27