- Ministrowie Rolnictwa Francji, Niemiec i Polski są zgodni co do tego, że obecna sytuacja na rynkach rolnych stanowi dla unijnych rolników poważny problem i należy się nią zająć niezwłocznie. Sektor mleczarski i sektor wieprzowiny dotknięte zostały poważnym i długotrwałym kryzysem. Pomimo działań podjętych ostatnio przez Unię Europejską, obecny kryzys na rynku mleka pogłębia się, na skutek utrzymującej się nierównowagi między podażą a popytem. Pomimo ostatniej, niewielkiej poprawy sytuacji na rynku owoców i warzyw oraz rynku wieprzowiny, sytuacja na obu rynkach jest nadal wrażliwa i pozostają wciąż kwestie do przezwyciężenia. Zagrożona jest stabilność finansowa wielu gospodarstw rolnych. Dlatego też Ministrowie wzywają Komisję, aby zaproponowała i poddała pod dyskusję dodatkowy pakiet finansowy wraz z rozwiązaniami podczas spotkania Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w czerwcu 2016 r.
Wspólne zasady
- Podczas formułowania strategii przeciwdziałania negatywnym skutkom obecnej sytuacji Ministrowie Francji, Niemiec i Polski uzgodnili, że obowiązywać powinien zestaw podstawowych zasad, które ułatwią przezwyciężenie obecnej sytuacji kryzysowej na poziomie UE, krajowym i regionalnym.
- Przyjmują też wspólną odpowiedzialność za obronę europejskiego modelu rolnictwa, który jak dowiedziono, spełnia uzasadnione oczekiwania i potrzeby społeczeństwa. WPR była i powinna być nadal wiodącą strategią w pogłębiającej się integracji europejskiej. W obliczu obecnego kryzysu rynkowego a także wyzwań – również w perspektywie długoterminowej – dla rolnictwa i regionów wiejskich takich jak np. zmiany klimatu, rozwój demograficzny oraz wkład na rzecz zapewnienia żywności dla rosnącej, globalnej populacji, Ministrowie podkreślają konieczność odpowiednich alokacji finansowych na WPR w celu zapewnienia silnej i ambitnej Wspólnej Polityki Rolnej.
- Ministrowie Rolnictwa Francji, Niemiec i Polski zapewniają, że wszelkie środki rynkowe, rozwijane w obecnej trudnej sytuacji będą respektować i bronić osiągnięć rynków wewnętrznych, w celu utrzymania i poprawienia konkurencyjności w zakresie zdobywania nowych rynków międzynarodowych o dużej wartości dodanej.
- W związku z tym, Ministrowie Rolnictwa Francji, Niemiec i Polski stwierdzają, że do podstawowych zasad należą: utrzymanie europejskiego modelu rolnictwa, respektowanie osiągnięć wspólnego rynku oraz orientacja rynkowa WPR. Kierując się tymi zasadami, uczestnicy rynku powinni reagować na sytuację rynkową w sposób odpowiedzialny. Ministrowie Rolnictwa Francji, Niemiec i Polski zobowiązani są do wspierania rolników w ich wysiłkach przy radzeniu sobie z obecną trudną sytuacją.
- Podkreślają ważną rolę, szczególnie w trudnych warunkach rynkowych, niezawodnych i stabilnych ram WPR, której głównym elementem stabilności finansowej w rolnictwie są płatności bezpośrednie.
- W celu walki z obecną kryzysową sytuacją na rynkach rolnych, konieczne jest przyjęcie rozwiązań na poziomie UE w ramach WPR i zapewnienie, że działania na poziomie krajowym są spójne z rozwiązaniami na poziomie UE oraz nie będą skutkowały renacjonalizacją polityki rolnej i zakłóceniem warunków konkurencji.
Proponowane rozwiązania
- Zważywszy skalę trudności na rynku, należy wprowadzić wsparcie ze strony Unii Europejskiej. W związku z tym Ministrowie Rolnictwa Francji, Niemiec i Polski proponują metody wzmocnienia rynku w sektorze mleczarskim poprzez:
- dostosowanie prywatnego przechowywania do obecnej sytuacji rynkowej, w tym tymczasowy wzrost poziomu dopłat do OMP i masła.
- ponowne podniesienie limitu skupu odtłuszczonego mleka w proszku na zapasy interwencyjne po stałej cenie do ilości co najmniej 350 000 ton dla OMP, z określeniem warunków dostępu. Zważywszy na skalę obecnego kryzysu, należy unikać zbyt szybkiego przejścia na tryb przetargowy w interwencji publicznej, aby nie powodować obniżania cen rynkowych. - Zachęcamy Komisję Europejską do uruchomienia środków finansowych UE na wsparcie dobrowolnych mechanizmów na poziomie indywidualnym lub zbiorowym, które przyczynią się do stabilizacji/redukcji poziomu produkcji w UE, celem lepszego dostosowania produkcji do popytu na rynku. Jakiekolwiek wsparcie w sektorze mleka powinno przyczynić się do stabilizacji lub obniżenia produkowanych ilości. Biorąc pod uwagę pilność sprawy, postanowienia w tym zakresie muszą umożliwiać państwom członkowskim szybkie i łatwe wdrożenie środków oraz elastyczność. Jeśli środki te nie przyczynią się do stabilizacji rynkowej, zostaną zaproponowane inne działania mające na celu osiągnięcie równowagi rynkowej na poziomie UE.
- Mając na uwadze specyfikę sektora mleka, Francja, Niemcy i Polska proponują uzupełnienie już funkcjonujących na poziomie UE grup eksperckich poprzez powołanie Grupy Wysokiego Szczebla ds. Mleka.
- W odniesieniu do rynku wieprzowiny należy reaktywować mechanizm dopłat do prywatnego przechowywania w odpowiednim momencie, jeśli będzie to konieczne oraz uruchomić obserwatorium tego rynku, a także rynku wołowiny.
- Dodatkowo Ministrowie Rolnictwa Francji, Niemiec i Polski:
- wnioskują o podniesienie poziomu pomocy de minimis do 30 tys. euro wraz z dostosowaniem limitów krajowych,
- opowiadają się za wprowadzeniem tymczasowego elementu wsparcia dla rolników, pod warunkiem dyscypliny produkcji, celem zwiększenia płynności finansowej gospodarstw w celu zrekompensowania strat poniesionych w wyniku spadku cen w konsekwencji mniejszego niż się spodziewano zapotrzebowania w skali międzynarodowej, rosyjskiego embarga, nadprodukcji na rynkach UE, oraz w przypadku wieprzowiny, negatywnych skutków ograniczeń w handlu wynikających z zagrożenia afrykańskim pomorem świń; środki powinny pochodzić z budżetu UE,
– postulują rozwój eksportu produktów unijnych,
– poprą dokonanie przez Komisję Europejską oceny możliwości wprowadzenia kredytów eksportowych i systemu ubezpieczeń eksportowych,
– zachęcają Komisję Europejską do wzmocnienia działań zmierzających do znoszenia pozataryfowych barier w handlu, ze szczególnym uwzględnieniem rynku rosyjskiego i zachowaniem solidarności krajów UE,
– popierają zintensyfikowanie prac w zakresie wzmocnienia pozycji producentów rolnych w łańcuchu żywnościowym. W szczególności, nalegają, aby skupić się na walce z nieuczciwymi praktykami handlowymi i wnioskują o wypracowanie rozwiązania w ramach europejskich ram prawnych na rzecz uczciwej dystrybucji wartości dodanej produkcji i handlu. - W odniesieniu do rynku owoców i warzyw Ministrowie zachęcają Komisję Europejską do dalszego monitorowania istniejącej sytuacji oraz zwiększenia wysiłków na rzecz otwierania nowych rynków. Ponadto, zwracają się do KE o ponowną analizę zaproponowanych ilości owoców i warzyw objętych mechanizmem wsparcia zwłaszcza dla krajów, które najbardziej ucierpiały w wyniku wprowadzenia embarga przez Federację Rosyjską. Ponadto strony zauważają, że obecnie stosowane rozwiązania wymagają nieznacznych korekt technicznych umożliwiających jednolite traktowanie wszystkich uczestników rynku korzystających z tego wsparcia.
- Ponadto, Ministrowie Rolnictwa Francji, Niemiec i Polski stoją na stanowisku, że obecne dążenie do intensyfikacji prowadzonych negocjacji umów liberalizujących handel oraz zapowiedź rozpoczęcia kolejnych negocjacji mogą mieć wpływ na unijny sektor rolny w tym europejski model rolnictwa. Negocjacje te muszą respektować wysoki poziom europejskiej ochrony konsumentów dotyczącej przykładowo jakości żywności. Powinny również uwzględnić wyższe koszty produkcji dla rolników europejskich wynikające z przyjętych standardów w zakresie bezpieczeństwa żywności, dobrostanu zwierząt oraz ochrony środowiska i zapobiegania zmianom klimatu.
Podpisali
Stéphane Le Foll
Minister Rolnictwa, Przemysłu Rolno-Spożywczego i Leśnictwa Republiki Francuskiej
Minister Wyżywienia i Rolnictwa Republiki Federalnej Niemiec
Krzysztof Jurgiel
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczpospolitej Polskiej
tcz