StoryEditor

Ukraina: ASF powoduje zacieśnianie kontroli na krajowym rynku wieprzowiny

Ostatnie ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) spowodowały redukcję cen na ukraińskim rynku wieprzowiny, oszacowało Ukraińskie Stowarzyszenie Hodowców Świń. Fale upałów i malejący popyt również wywierają presję na ceny.

18.09.2024., 16:24h

W 2024 r. Ukraina odnotowała 58 ognisk ASF, z czego 18 miało miejsce w gospodarstwach przydomowych, a 13 w komercyjnych fermach trzody chlewnej, jak niedawno ujawniła ukraińska Państwowa Służba Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów. Pomimo środków podjętych przez służby weterynaryjne w celu zwalczania choroby, liczba ognisk wydaje się wzrastać w porównaniu z poprzednim rokiem.

 

Oleg Osian, zastępca szefa ukraińskiego organu regulacyjnego, powiedział, że największą grupą ryzyka pod względem występowania ASF nadal są niewielkie gospodarstwa przydomowe.

 

Potrzebni rolnicy do współpracy

Osian podkreślił również kluczową rolę rolników w tej walce, wzywając ich do natychmiastowego skontaktowania się ze służbami weterynaryjnymi, jeśli podejrzewają, że ich zwierzęta zaraziły się ASF. To proaktywne podejście jest kluczowe dla kontrolowania rozprzestrzeniania się choroby.

– Wszelkie próby samodzielnego wyjścia z tej sytuacji tylko ją skomplikują i przyczynią się do dalszego rozprzestrzeniania się infekcji – powiedział Osian.

 

Na Ukrainie martwe świnie zakażone ASF były wielokrotnie znajdowane poza gospodarstwami. Dalsze dochodzenia zwykle pokazują, że właściciele małych stad starają się pozbyć zarażonych zwierząt z obawy, że jeśli ognisko choroby zostanie prawidłowo zgłoszone, urzędnicy weterynarii zamkną ich gospodarstwa.

 

Presja na ceny

Pod koniec sierpnia średnia cena wieprzowiny w wadze żywej spadła o 6% do 58,2 UAH (5,4 zł) za kg –  szacuje Ukraińskie Stowarzyszenie Hodowców Trzody Chlewnej.

 

ASF został wymieniony wśród głównych czynników przyczyniających się do spadku stawek, jakie rolnicy otrzymują za żywiec. Ponadto ostatnie fale upałów wpłynęły na gorszą sytuację w branży trzody chlewnej w całym kraju. Jednak głównym czynnikiem napędzającym negatywną dynamikę była „regionalna dysproporcja cen”, ponieważ we wschodnich regionach popyt na świnie wydawał się być wyjątkowo niski, znacznie słabszy niż na zachodzie.

 

Zysk na linii

W czerwcu 2024 r. cena wieprzowiny w żywej wadze spadła do 46,3 UAH (4,3 zł) za kg, najniższej ceny od 2 lat, oszacował Ukraiński Klub Biznesu Rolniczego (UCAB). Chociaż stawki odbiły nieco w kolejnych tygodniach, analitycy ostrzegali, że wartość ta niebezpiecznie zbliżyła się do punktu krytycznego.

 

Maksym Gopko, analityk UCAB, powiedział, że na dynamikę wpływa kilka czynników. Wyjaśnił, że przerwy w dostawie prądu i mobilizacja doprowadziły do spadku popytu na wieprzowinę w tym kraju.

Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. wrzesień 2024 16:32