Minister Jurgiel zawnioskował o jak najszybsze uruchomienie mechanizmu prywatnego przechowywania dla wieprzowiny. Uważa jednak, że nie jest to wystarczający instrument do poprawy sytuacji na rynku, dlatego też postuluje uruchomienie m. in. subsydiów eksportowych. Jego zdaniem pilnych i zdecydowanych działań Komisji Europejskiej wymaga ponadto trudna sytuacja polskich producentów mleka. Minister zwrócił się do Komisarza Hogana, z prośbą o poparcie rozwiązań prawnych umożliwiających umorzenie rolnikom drugiej i trzeciej transzy opłat za nadprodukcję mleka w ostatnim roku kwotowym.
Komisarz Hogan odnosząc się do przedstawionych propozycji poinformował, że uruchamiany od 4 stycznia 2016 roku mechanizm prywatnego przechowywania przewiduje podwyższone stawki za przechowywanie oraz poszerzoną listę produktów. Ponadto zapewnił, że KE pracuje nad dalszymi instrumentami wsparcia rynku wieprzowiny. Odnośnie rynku mleka, komisarz Hogan zobowiązał się przeanalizować propozycje rozwiązań ministra po otrzymaniu formalnego wniosku.
Szef polskiego resortu rolnictwa zwrócił również uwagę na znaczenie sektora rolnego w negocjacjach handlowych, w szczególności w negocjacjach z USA. W swojej wypowiedzi podkreślił, że ustalenia nie mogą zachwiać warunków konkurencji na rynku i uderzyć w ważne sektory polskiego rolnictwa. Phil Hogan wyraził zrozumienie dla polskich postulatów i podkreślił, że w rozmowach z USA pilnuje tych spraw w negocjacjach.
Ponadto komisarz poinformował o niedawnych rozmowach z głównym negocjatorem ze strony amerykańskiej o zaawansowanych negocjacjach odnośnie dopuszczenia jabłek i gruszek na rynek USA, w tym z Polski.
oprac. bcz na podstawie MRiRW