Oczekiwania vs. rzeczywistość sezonu 2023/24
W obliczu wyzwań klimatycznych, takich jak El Niño, które negatywnie wpłynęły na uprawy kukurydzy i pszenicy w sezonie 2023/24, prognozy zbiorów okazały się zbyt optymistyczne.
Zobacz też: Walka o pszenicę: Indyjski rząd dąży do uzupełnienia rezerw
Szacuje się, że produkcja kukurydzy spadła do 122 milionów ton w roku gospodarczym 2023/24. Natomiast oczekuje się, że produkcja kukurydzy w przyszłym sezonie wzrośnie do 129 mln ton, co odpowiada rosnącemu zapotrzebowaniu, szczególnie w przemyśle paszowym i produkcji etanolu.
Zbiory pszenicy w bieżącym sezonie również ucierpiały, skutkując niską jakością ziarna i wzrostem importu do 5,5 miliona ton w sezonie 2023/24, który ma spaść do 4,5 miliona ton w kolejnym sezonie dzięki poprawie krajowej produkcji. W przeciwieństwie do tych trendów produkcja ryżu wzrosła dzięki zwiększeniu powierzchni upraw.
Dynamika eksportu kukurydzy z Brazylii
Eksport kukurydzy z Brazylii, będącej światowym liderem w tej dziedzinie, ma wzrosnąć w przyszłym sezonie 2024/25, osiągając 51 milionów ton, mimo spadku do 45 milionów ton w sezonie 2023/24, co stanowi 20% obniżkę w stosunku do wcześniejszych prognoz. Spadek ten wynika z nieoczekiwanego zmniejszenia produkcji i dostępności kukurydzy na rynku wewnętrznym.
Chiny, mimo wolniejszego tempa, nadal są zainteresowane utrzymaniem handlu z Brazylią, choć ich zainteresowanie innymi rynkami może wpłynąć na niższy eksport w przyszłym sezonie. W styczniu 2024 roku Brazylia wyeksportowała 4,8 miliona ton kukurydzy, co oznacza spadek o 20,6% w porównaniu z poprzednim rokiem, a Chiny pozostały głównym odbiorcą.
Według wstępnych prognoz import kukurydzy w sezonie 2024/25 ma pozostać na poziomie 1,5 miliona ton, odzwierciedlając potrzebę wypełnienia luki w popycie rynkowym, pomimo perspektywy szerszej produkcji. Paragwaj utrzymuje pozycję głównego dostawcy kukurydzy do Brazylii, eksportując w 2023 roku 791,5 tysiąca ton.
Mkh na podst. FAS USDA