StoryEditor

Ceny zbóż dołują. Państwa z Europy Środkowo - Wschodniej biją na alarm w sprawie bezcłowego importu z Ukrainy

Według brukselskich doniesień medialnych Komisja Europejska najwyraźniej rozważa kontynuację bezcłowego importu płodów rolnych z Ukrainy. Tymczasem Państwa Członkowskie UE z Europy  Środkowo - Wschodniej notują duże tąpnięcia cen skupu zbóż na swoich rynkach właśnie z powodu: bezcłowego importu ukraińskich towarów rolnych. Przed poniedziałkowym spotkaniem unijnych ministrów rolnictwa Komisja Europejska rozważa też daleko idące zmiany w zakresie ceł dla ukraińskiego importu - wynika z raportu europejskiej platformy informacyjnej Euractiv. To może oznaczać, że np. KE nie zniesie całkowicie bezcłowego importu z Ukrainy, ale udzieli poszkodowanym krajom członkowskim wsparcia finansowego w formie rekompensat.
27.01.2023., 15:01h
W związku z tym przedstawiciel Komisji Europejskiej wskazał na poufnym spotkaniu z państwami członkowskimi, że obecne zwolnienia celne na zboża z Ukrainy przynajmniej częściowo wygasną. Przedstawiciel Komisji powiedział Euractiv, że powodem była „rosnąca presja ze strony państw członkowskich”.

Duża presja na Brukselę

Presja wywierana na Brukselę jest rzeczywiście duża – zwłaszcza ze strony Państw Europy Środkowo - Wschodniej. Od początku wojny trafiają tam coraz większe ilości ukraińskiego zboża. Wynika to z utrudnień w eksporcie zbóż, kukurydzy, rzepaku i słonecznika przez Morze Czarne. Jednym z alternatywnych rozwiązań jest więc przewożenie płodów rolnych drogą lądową do sąsiednich krajów europejskich.

Ponadto co najmniej do lipca 2023 r. na ukraiński import, w tym produkty rolne, nie będą obowiązywać żadne cła ani kontyngenty importowe.
Od kilku miesięcy widać, że działania solidarnościowe mają znaczący wpływ na ceny lokalnych producentów pszenicy, rzepaku i kopalin we wschodniej części UE. Oczywiście negatywny wpływ, bo duża podaż towarów na rynku zbija ceny w dół.

Rolnicze protesty w Polsce

Jak zauw...
Pozostało 62% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Konstantin Kockerols
Autor Artykułu:Konstantin Kockerols

Wspólna Polityka Rolna

Korespondent top agrar w Brukseli

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 20:31