StoryEditor

Chiny rezygnują z amerykańskiej pszenicy

W obliczu globalnych wydarzeń rynek zbożowy doświadcza znaczących wahań. Anulowanie zamówień przez Chiny i rekordowa produkcja w Ameryce Południowej wprowadzają nowe zmienne do równania ekonomicznego.
13.03.2024., 15:02h

Anulacje i nadprodukcja kształtują ceny pszenicy na światowych rynkach

We wtorek 12 marca kontrakt futures pszenicy na giełdzie w Chicago zanotowały spadek reagując na decyzję chińskich importerów o anulowaniu kolejnych dostaw z USA. To zdarzenie, w połączeniu z rosyjską nadprodukcją, może doprowadzić do dalszego obniżenia cen pszenicy na światowych rynkach, ograniczając jednocześnie popyt na amerykańską kukurydzę.

Jak wynika z poniedziałkowych danych USDA, prywatni eksporterzy anulowali sprzedaż 264 tysięcy ton amerykańskiej miękkiej czerwonej pszenicy, która miała być dostarczona do Chin. Według ekspertów to była już trzecia z rzędu anulacja dostaw zboża. W ubiegłym tygodniu Chiny zrezygnowali z 240 tysięcy ton pszenicy.

Zobacz także: Ceny zbóż: w międzynarodowym handlu ostra rywalizacja, a w kraju ogromne spadki

Najaktywniejszy kontrakt pszenicy na Chicago Board of Trade (CBOT) spadł o 0,1% do 5,46 dolara za buszel. Analitycy przewidują, że nadchodzące miesiące przyniosą jeszcze większe zasoby zboża, co może wpłynąć na strategie inwestycyjne oraz planowanie produkcji rolniczej.

Napięcie na rynku kukurydzy i soi

Kukurydza również odczuwa presję, tracąc na wartości w ostatnich dniach. Z kolei soja, mimo niewielkiego wzrostu, stoi przed wyzwaniem w postaci oczekiwanej rekordowej produkcji w krajach Ameryki Południowej. To samo dotyczy rynku kukurydzy. Kukurydza straciła 0,2%, spadając do 4,40 dolara za buszel, podczas gdy soja wzrosła o 0,3% do 11,82 dolara za buszel.

image

USDA: kolejne korekty zbiorów kukurydzy, częściowo pokrywane są pszenicą

USDA skorygowało w dół prognozy zbiorów soi w Brazylii, które i tak przewyższają inne szacunki, podkreślając bogate dostawy z Ameryki Południowej. Według danych Safras & Mercado sprzedaż soi na sezon 2023/24 wynosi 36,6% planowanej produkcji, co wskazuje na stabilny rynek. Te prognozy mogą mieć długofalowe skutki dla globalnego handlu soją, a także dla cen tego surowca na światowych rynkach.

Mkh na podst. Nasdaq

 

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 09:20