StoryEditor

Dwie dekady Cefetry w Polsce

Cefetra obchodzi jubileusz 20 lat swej działalności w Polsce. W skali roku skupuje ok. 1–1,5 mln ton surowców rolnych, głównie zbóż.

23.12.2024., 10:41h

Silną pozycją w portfelu zakupowym Cefetry jest pszenica (ok. 200 tys. ton rocznie), choć rekord to 600 tys. ton tego ziarna. Kukurydza stanowi 250–300 tys. ton, rzepak ok. 120 tys. ton, a strączkowe – ok. 55 tys. ton.

Najnowszą inwestycją Cefetry jest zakład przerobu roślin strączkowych na koncentrat białkowy, oddany do użytku w 2024 roku w Dobrym Mieście. Przy obecnej skali zakupów nasion roślin białkowych rocznie, gdzie ok. 60% stanowi bobik, a 25% groch – Cefetra jest największym podmiotem skupującym ten asortyment w kraju.

– Polskie zboże i surowce paszowe trafiają przez nas prawie na cały świat. Wysłaliśmy żyto do Japonii i USA, owies do Turcji, kukurydzę do Islandii, pszenicę na Bliski Wschód. Handlowaliśmy śrutą sojową i importowaliśmy biomasę z Indonezji na potrzeby przemysłu energetycznego. W pierwszych latach działalności udało się też skupić blisko 100 tys. ton owsa, ale dziś zebranie takiej ilości w jednym sezonie graniczyłoby z cudem. Polski oddział Cefetra stanowi ok. 5% obrotu całej grupy – mówi Tomasz Pasalski, prezes Zarządu Cefetra. Grupa Cefetra to holenderska korporacja z siedzibą w Rotterdamie. Składają się na nią 11 spółek działających głównie w Europie, a także przedstawicielstwa w obu Amerykach oraz na Bliskim i Dalekim Wschodzie.

image
Cefetra Zarząd
FOTO: Cefetra

Na początku  była spółdzielnia

Historia Cefetry to po prostu historia holenderskich spółdzielni rolniczych, produkujących pasze i poszukujących stałych źródeł surowców. Komponenty paszowe, skupowane w ogromnych ilościach z całego świata, są tam bowiem potrzebne ze względu na bardzo rozwiniętą produkcję zwierzęcą.

Rolnicze kooperatywy z Holandii założyły w 1988 r. firmę Cebeco Feed Trading. To ona, przekształcona w 2002 roku w spółkę o nazwie Cefetra, została zakupowym ramieniem holenderskiego przemysłu paszowego. W 2002 roku Cefetra trafiła na Węgry, a dwa lata później – do Polski. Zbiegło się to z akcesją naszego kraju do UE w 2004 r.

Dwie dekady w Polsce

Cefetra w Polsce dynamicznie się rozwijała. W 2005 r. założyła konsorcjum z ADM Szamotuły. Wspólnie w drodze przetargu kupiła Bałtycki Terminal Zbożowy w Gdyni. To pozwoliło jej bezpośrednio sprowadzać śrutę sojową z Ameryki Południowej. Import śruty przez firmę wzrósł do ok. 0,5 mln ton rocznie, co stanowiło 25% zapotrzebowania na ten komponent białkowy w Polsce.

Firma Cefetra kupiła elewatory w Dobrym Mieście i Nidzicy. W 2011 r. dołączył do nich elewator w Lęborku. Czwarty magazyn wybudowano w 2016 r. w Pawłowie.

Od 2012 r. Grupa Cefetra zmieniła strategię. Postawiła na rynek europejski. Oznaczało to rozszerzenie portfolio handlowego Cefetry w Polsce o praktycznie wszystkie surowce rolne na potrzeby przemysłu paszowego i spożywczego. Do tego doszły oleje roślinne i produkty mleczne.

Dziś, po dwudziestu latach działalności w Polsce w firmie pracuje ponad 100 osób, z czego w centrali w Gdyni zatrudnionych jest 40 pracowników, a w terenie – 10 przedstawicieli. Do dyspozycji ma cztery bazy magazynowe: w Dobrym Mieście, Lęborku, Nidzicy i Pawłowie oraz własną przetwórnię.

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 23:45