Jak poinformowało Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy, resort zwrócił się do partnerów umowy zbożowej z propozycją przedłużenia jej o co najmniej 1 rok i włączenia do niej mikołajewskiego portu, który został dostępny po odzyskaniu Ukrainą Chersonia.
Od podpisania umowy zbożowej Black Sea Grain Initiative wg stanu na koniec października br. z trzech odeskich portów wypłynęło 421 statków przewożących 9,7 mln ton ukraińskich produktów rolnych, w tym między innymi 4,3 mln ton kukurydzy, 2,8 mln ton pszenicy i 319 tys. ton jęczmienia. A do 16 listopada br. korytarzem zbożowym wysłano 11,1 mln ton produktów rolnych, z czego 42% stanowiła kukurydza, 30% pszenica, a prawie 4% jęczmień.
Ukraina będzie mogła eksportować ponad 40 mln ton zboża w sezonie
W tym sezonie 2022/23 Ukraina będzie mogła eksportować korytarzem zbożowym od 24,3 mln ton do 40,3 mln ton zboża, w zależności od rozwoju sytuacji na Morzu Czarnym. Według analizy eksportów APK-Inform istnieją dwa scenariusze.
Optymistycznie szacując możliwości eksportowe zbóż z Ukrainy, czyli w ramach dalszego funkcjonowania korytarza zbożowego w 2022/23 roku, Ukraińcy będą mogli wyekspo...