W sezonie gospodarczym 2023/2024 firma wyeksportuje ponad 1 mln ton zbóż
W rozmowie z naszym rynkowym ekspertem doktorem Juliuszem Urbanem Pierre Pages podał także dane eksportowe dotyczące firmy Mondry w sezonie 2022/2023 i plany na sezon 2023/2024.
- Do tej pory w ciągu ostatniego roku wyeksportowaliśmy 400 tys. ton zbóż z Polski, co daje nam drugie miejsce wśród krajowych eksporterów. Plan na przyszły rok gospodarczy to ponad 1 mln ton zboża - mówił szef firmy Mondry.
Jak to możliwe, że powstała rok temu firma z polskim kapitałem zakładowym odważnie rozpycha się na rynku pomiędzy największymi graczami na rynku i zwiększa w nim swój udział?
- Udziałowcami firmy Mondry są firmy: Chemirol, Agrolok i ja. Każdy z nas ma wieloletnie doświadczenie na polskim rynku Moje to ponad 25 lat w Polsce i nasza wiedza jest bardzo głęboka i szeroka. Mogę śmiało powiedzieć że jesteśmy ekspertami w tej sprawie. Kontakt z podmiotami na świecie, które chcą zakupić zboże jest bardzo dobry. To są największe firmy na rynku międzynarodowym, które nie są obecne w Polsce, dlatego mamy nieograniczony popyt na nasze towary - zaznacza Pierre Pages.
Dokąd trafia polska pszenica?
Podczas I Ogólnopolskiej Giełdy Rzepaczano-Zbożowej w Trzebawiu w 2018 roku Pierre Pages pokazywał dane rynkowe, z których wynikało, że największym odbiorcą polskiej pszenicy jest Arabia Saudyjska. A jak to wygląda teraz?
Jak podkreśla, na rynku będzie to trudny rok, ponieważ bardzo duże zbiory zapowiadają się w Australii i spore zapasy jeszcze z poprzedniego roku ma Rosja. Trudno więc będzie znaleźć nowych nabywców na pszenicę z Polski.
Więcej ciekawych informacji rynkowych w rozmowie dr. Juliusza Urbana z prezesem firmy Mondry. Obejrzyj koniecznie!
Z ostatniej chwili!
Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA poinformował, że termin składania ostatecznych ofert na dzierżawę terminala zbożowego w Gdyni, o którym rozmawiał dr Juliusz Urban z Pierre Pages z firmy Mondry został zmieniony na 20 września br.