StoryEditor

Jak obecnie wygląda transport zbóż na świecie? Michal Jaskowski, Louis Dreyfus Company Polska

Podczas IV Ogólnopolskiej Giełdy Rzepaczano - Zbożowej w Licheniu Starym w gronie ekspertów, analityków i przedstawicieli największych graczy rynkowych rozmawialiśmy o podsumowaniu kończącego się sezonu 2021/2022 oraz o prognozach rynkowych na zbliżające się żniwa i nowy sezon 2022/2023. Ale nie zabrakło także komentarzy do aktualnej sytuacji w całym polskim rolnictwie. Jednym z naszych gości i prelegentów był Michał Jaskowski, dyrektor zarządzający Louis Dreyfus Company Polska Sp. z o.o. Zapytaliśmy go m. in. o to jak wygląda logistyka zbóż na świecie po wybuchu wojny w Ukrainie.
08.07.2022., 21:07h

Sporo podczas Giełdy mówiliśmy o sytuacji na rynku i jakie są prognozy. Ważnym elementem układanki rynkowej jest także logistyka i transport zbóż, ponieważ w ostatnich miesiącach łańcuchy transportowe zostały mocno zachwiane i się zmieniły.  Jak zatem w tej chwili wygląda sytuacja na świecie, jeżeli chodzi o przepływy, logistykę i transport zbóż nie tylko z Ukrainy do Europy, ale pomiędzy innymi krajami?

- Jeżeli mówimy o transporcie na świecie, to zboża transportuje się przede wszystkim statkami, ale wpływ na koszt frachtu mają dwa czynniki: cena ropy naftowej i podaż statków, która się zwiększa z powodu panującej sytuacji kryzysowej. Ceny ropy naftowej również wzrastają. Koszt frachtów w tej chwili jest prawdopodobnie historycznie wysoki, co nie sprzyja niesieniu pomocy krajom importującym zboża. Tak wygląda ogólna sytuacja w transporcie. Jeżeli chodzi o sytuację dotyczącą Polski i Ukrainy, to po wybuchu wojny Ukraina została odcięta od swoich portów, przez które eksportowała bardzo duże ilości zbóż i znalazła się w sytuacji, gdzie ma około 25 milionów ton zbóż, które chciałaby w jakiś sposób wyeksportować, a następne zbior...

Pozostało 71% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 22:41