StoryEditor

Kukurydzy mamy dość? Zasiewy, eksport i ceny. Wszystko o rynku kukurydzy

Rosnące zbiory kukurydzy zarówno w Polsce, jak i na całym świecie prowadzą do momentu, gdy zaczynamy się zastanawiać, gdzie jest granica zwiększania produkcji. Takie myśli jeszcze większej wagi nabierają w momentach spadających cen.
22.02.2024., 10:19h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Kukurydzy wszędzie więcej
  • Wypieramy Ukrainę - polska kukurydza stanowi istotne zasilenie unijnego rynku
  • Ukraina sobie radzi - ile wynosi eksport?
  • To nie studnia bez dna - będziemy mieli problem sporych nadwyżek kukurydzy
  • Rynek w kiepskiej kondycji

Zbiory kukurydzy w Polsce rosną od kilku lat, UE w tym roku importuje znacząco mniej ziarna niż w poprzednim sezonie, a amerykańscy eksperci wskazują na kolejne wzrosty światowych zbiorów kukurydzy. Czy znaczy to, że powinniśmy zredukować zasiewy kukurydzy?

Kukurydzy wszędzie więcej

Zbiory kukurydzy uprawianej na ziarno w Polsce stale rosną. Według szacunków GUS zbiory kukurydzy na ziarno w 2023 r. wyniosły aż 9,2 mln t.
W tym sezonie nasz rynek ma do dyspozycji prawie o milion ton więcej niż w roku poprzednim. Tylko w ciągu ostatnich czterech lat zbiory kukurydzy wzrosły prawie o 2,5 mln t!

Także USDA w swoich comiesięcznych raportach pokazuje rosnącą produkcję kukurydzy na całym świecie. W tym sezonie zbiory wyniosą 1 mld 232 mln t, podczas gdy przed rokiem było to tylko 1 mld 156 mln t, a przed dwoma sezonami 1 mld 216 mln t. Globalne zapasy kukurydzy, wynoszące 322,1 mln t są aż o 22 mln t wyższe od ubiegłorocznych i 12 mln t większe od tych notowanych przed dwoma laty.

Wykorzystanie kukurydzy pozostaje niemal niezmienne i wyniesie 1 mld 211 mln t. Natomiast światowy handel ma co w kukurydzą robić, bo rosnącą o ponad 10% globalną wymianę handlową w tym sezonie szacuje się na ponad 200 mln t.

image

Zbiory kukurydzy na ziarno w Polsce

FOTO: Otocki

Wypieramy Ukrainę - polska kukurydza stanowi istotne zasilenie unijnego rynku

Polska, jak podaje Sparks, przez pierwsze siedem miesięcy trwania tego sezonu wyekspediowała drogą morską 1,6 mln t kukurydzy, gdy w poprzednim sezonie w tym samym czasie było to 916 tys. t. Z danych KE możemy wyczytać, że z całej dotychczas eksportowanej przez nas kukurydzy na rynki pozaunijne trafiło tylko 364 tys. t. Nasza kukurydza stanowi więc istotne zasilenie unijnego rynku.

Zobacz także: Przez olej do nasion, a i tak zdecyduje pogoda. Kierunek rozwoju rynku oleistych

W tym sezonie bowiem kraje UE importują zdecydowanie mniej kukurydzy spoza swojego obszaru. Przez pierwsze siedem miesięcy sezonu do Unii wjechało 10,2 mln t kukurydzy, gdy analogicznym okresie w poprzednim sezonie było to aż 17,45 mln t. Dodatkowo w tym sezonie UE ponad dwukrotnie więcej kukurydzy eksportuje. Od lipca do stycznia poza obszar Unii wyjechało 2,4 mln t kukurydzy, gdy przed rokiem było to niecałe 1,1 mln t.

Pozostało 68% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 03:39