30 kwietnia 2024r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Elewarr powołało z dniem 1 maja 2024r. na stanowisko Prezesa Zarządu Elewarr Sp. z o.o. Jacka Łukaszewicza.
Trudna sytuacja spółki Elewarr
Nowy szef Elewarru stanie przed nie lada wyzwaniem. Kondycja finansowa firmy jest bowiem bardzo trudna. Jak informowaliśmy jeszcze w styczniu Elewarr odnotował bowiem blisko 95 milionów straty za rok obrotowy 2022/2023. W komunikacie firma przyznała, że rok obrotowy – trwający od lipca 2022 do czerwca 2023 – był okresem najtrudniejszym w historii 31 lat jej istnienia. Złożyło się na to wiele czynników. WIĘCEJ O TYM PRZECZYTASZ TUATAJ.
Po pierwsze w tym okresie wiele podmiotów biznesowych nie było zainteresowanych nabyciem towaru od Elewarr, w sytuacji kiedy miały nieograniczony dostęp do dużo tańszego towaru pochodzącego z Ukrainy. Ceny rynkowe – sprzedażowe oferowane przez Elewarr były dla takich podmiotów, w tym również dla podmiotów eksportujących z Polski, niekonkurencyjne, pomimo dużo lepszej jakości zbóż oferowanych przez spółkę.
Po drugie kłopotliwa okazała się umowa z Rządową Agencję Rezerw Strategicznych, z którą spółka miała podpisane umowy na przechowywanie zbóż. Spółka Elewarr kilkukrotnie zwracała się do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych o renegocjacje stawek przechowalniczych, gdyż te zostały ustalone na podstawie umów zawartych w okresie poprzedzającym wybuch wojny w Ukrainie.
Elewarr w skali kraju posiada 17 nowoczesnych obiektów magazynowych (elewatory i magazyny płaskie) o łącznej pojemności blisko 700 tysięcy ton. Infrastruktura operacyjna przystosowana jest do długoterminowego przechowywania surowców rolnych takich jak zboże i rzepak. Spółka prowadzi skup zbóż, rzepaku oraz bobowatych. Elewarr w ramach umów z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych przechowuje państwowe rezerwy zbóż. Spółka usługowo na warunkach rynkowych:
- dokonuje suszenia zbóż i rzepaku,
- wykonuje odpłatnie badania jakości zbóż (w tym kukurydzy) i rzepaku w nowoczesnych laboratoriach,
- wykonuje ważenie towaru oraz jego przeładunek m. in. na bocznicach kolejowych.
Elewarr posiada 100% udziałów w Zamojskich Zakładach Zbożowych.
wk
Fot: Twardowski