Eksport skradzionych dóbr rolniczych
Od początku 2024 roku rosyjskie władze okupacyjne zwiększają transport skradzionych towarów z portu w Mariupolu. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku wywieziono stamtąd ponad 165 tysięcy ton ładunków, z czego 82,4 tysięcy ton to produkty rolne, głównie zboża. Działania te zostały ujawnione przez Narodowy Centrum Oporu.
Rosja planuje zwiększenie przepustowości portu
Okupacyjna agencja transportu morskiego i rzecznego ogłosiła plany zwiększenia przepustowości portu w Mariupolu do 4,8 mln ton rocznie. Taki krok umożliwi jeszcze większy eksport przejętych przez Rosję wraz z terytorium dóbr z ukraińskich. Wśród skradzionych towarów centrum wymienia nie tylko produkty rolne, ale również sprzęt przemysłowych gigantów, takich jak Koksownia w Awdijiwce czy mariupolski kombinat metalurgiczny Azowstal.
Zmiany na rynku zbożowym
Eksport skradzionego zboża wpływa również na globalny rynek zbożowy. Warto przeczytać artykuł naszego eksperta rynkowego Juliusza Urbana „Wielka Trójka podała na rynek ponad połowę pszenicy”, który omawia liderów światowego eksportu pszenicy i prognozy na przyszłość. Jak szacuje Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC), globalny eksport pszenicy w sezonie 2023/24 wyniósł 211,7 mln ton, co jest znaczącym wzrostem w porównaniu do poprzedniego sezonu.
Dla pełniejszego obrazu, jak zmieniają się prognozy zbiorów zbóż, warto zajrzeć do innego artykułu „IGC podnosi prognozy dla zbóż, a pszenicy bardziej niż USDA”. Międzynarodowa Rada Zbożowa podniosła swoje prognozy dotyczące zbiorów zbóż na świecie, co ma wpływ na globalne rynki rolne.
na podst. Ukragroconsult