StoryEditor

Rynek zbóż: Pszenica dominuje w eksporcie, w Rosji trwają żniwa

Rosja jest dla nas, największym konkurentem w eksporcie zbóż do Afryki.  W okresie, gdy Rosja jest najbardziej aktywna na rynkach międzynarodowych (od żniw do końca roku kalendarzowego), trudno jest nam przebić się cenowo, ze względu na dużo wyższe koszty produkcji i transportu. Zdecydowany wzrost eksportu zbóż w Rosji spowodował rozwój transportu kolejowego w tym kraju.
26.06.2019., 09:06h

Według Rusagrotrans, tylko w okresie od stycznia do kwietnia 2019 r. wyprodukowano w Rosji 2,98 tys. wagonów zbożowych. Z kolei w całym roku 2018 produkcja wyniosła 6,4 tys. wagonów. W efekcie odejmując amortyzowane, stare wagony do połowy roku 2019 rosyjski park wagonowy zyskał dodatkowych 5,2 tys. ton wagonów o pojemności 76 ton.

Według prognoz Rusagrotransu w tym roku 13,6 mln ton będzie eksportowane koleją, co stanowi o 30% mniej niż w ubiegłym roku gospodarczym (2017/18). Sam tylko region Omsk wysłał koleją 0,7 mln ton i jest to o 30% więcej niż w roku ubiegłym. Rosja, dla wyrównania szans dostępu regionów oddalonych od portów, od 1 września 2019 r. stosuje subsydiowanie transportu.  Projekt ma być kontynuowany przez kolejne 5 lat. Przy udziale południowych terminali morskich, w jedenaście miesięcy sezonu 2018/19, jak podaje oilworld.ru za Trucker, zostało wyeksportowane 26,2 mln ton zbóż. W celu wspierania eksportu zbóż, Ministerstwo Rolnictwa przygotowało dodatkowo projekt uchwały Federacji Rosyjskiej, w sprawie przedłużenia zerowej stawki celnej na eksport pszenicy do 1 lipca 2021 r. 


W tle dyskusji o eksporcie, w Rosji wystarto...

Pozostało 64% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. listopad 2024 18:54