Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski był gościem IX Forum Sektora Wołowiny w Warszawie. Korzystając z tej okazji redaktor naczelny top agrar Polska Karol Bujoczek zapytał komisarza o to jakie są możliwe scenariusze na jej poprawę sytuacji na krajowym rynku zbóż oraz możliwe terminy decyzji i działania pomocowe dla rolników ze strony Komisji Europejskiej i władz państw członkowskich UE, w tym Polski.
Karol Bujoczek: Co Komisja proponuje, aby odciążyć przyjmowanie na barki polskich rolników dużych ilości ziarna, które płynie do Unii Europejskiej przez nasze granice z Ukrainy?
Janusz Wojciechowski: Ma Pan rację, rzeczywiście spada to na barki polskich rolników w tym sensie, że rzeczywiście import z Ukrainy znacznie wzrósł. W przypadku zbóż do Polski trafiło ponad 2 miliony ton, głównie kukurydzy, ale też pszenicy. I to jest ilość, która wywołuje negatywne skutki właśnie z tego powodu, że to zostaje w Polsce i nie zostało przetransportowane do innych krajów. To jest sprawa, której nie można rozwiązać podpisem czy decyzją jednego komisarza. Na zmiany importowe musi się zgodzić cała Unia Europejska - 27 państw członkowskich. Będziemy o tym dyskutowa...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Rynek zbóż: Czy, kiedy i jakie rekompensaty mogą dostać polscy rolnicy z UE?
Ogromne problemy na krajowym rynku zbóż spowodowane są nadmiernym importem ziarna z Ukrainy. W poniedziałek 30 stycznia br. w Brukseli odbędzie się posiedzenie unijnej Rady Ministrów ds. Rolnictwa, podczas którego mają zapaść decyzję co do udzielenia pomocy rolnikom w Polsce i innych krajach Europy Środkowo - Wschodniej w związku z kryzysem, który dopadł ich rynki rolne. Udało nam się porozmawiać z komisarzem Januszem Wojciechowskim, który uchylił rąbka tajemnicy odnośnie tego jakich rozwiązań można się spodziewać i kiedy zapadną decyzje.