StoryEditor

Rynek zbóż to prawdziwa ruletka - obiecywane dopłaty do zbóż naruszą rynek?

Światowy rynek zbóż jest pod wpływem bardzo silnej podaży eksportowej, w ospałym krajowym handlu mamy właśnie do czynienia ze zmianą zasad, bo znów obiecywane są dopłaty do sprzedaży w krótkim terminie, które mogą naruszyć równowagę podażowo-popytową.
23.04.2024., 09:20h

Z ekonomicznego punktu widzenia dopłaty są zmianą zasad naruszającą rynkową równowagę. Podaż i popyt zarówno na światowym rynku, jak i naszym regionalnym krajowym ukształtowały ceny. Każda pozarynkowa interwencja może spowodować prawdziwą tragedię.

Nie tylko cena pszenicy odgrywa rolę

Kiedyś polska pszenica na międzynarodowym rynku słynęła z bardzo dobrej jakości. Teraz zamiast wieść prym, musi stanąć grzecznie w równym szeregu z innymi ofertami i rywalizować wyłącznie ceną. Na kwietniowym przetargu na tradycyjnym od lat dla nas rynku zbytu Arabia Saudyjska kupiła łącznie 795 tys. t pszenicy na dostawy od początku czerwca do końca lipca 2024 r. Ceny z dostawą do portów Morza Czerwonego wahały się pomiędzy 251–254 USD/t CIF (średnio ok. 1000 zł/t). Dostawy do Zatoki Perskiej wyceniono na 263–273 USD/t CIF (średnio ok. 1060 zł/t).

Wśród dostawców znajdziemy chińską korporację COFCO i francuską AST Group, a także znane u nas firmy, jak Viterra, Bunge, Cargill, czy Louis Dreyfus. Importerzy uzupełniają zapasy, jakby wyczuwali, że obecnie jest naprawdę tanio. Ceny na międzynarodowym rynku są bardzo niskie, ale na te niskie ceny mają wpływ notowania giełdowe i zatłoczony rynek.

Zobacz także: Ceny zbóż: zaczyna się ruch, wielkie poszukiwanie kukurydzy!

Eksporterzy, chcąc wcisnąć spore ilości, rywalizują coraz to niższą ceną i ale też wydłużającymi się do 270 dni terminami płatności. Zwróćmy uwagę, że owe 270 dni, które pojawiają się w zasadach płatności na przetargach na pszenicę importowaną z kolei przez Egipt, są równoznaczne z tym, że za pszenicę dostarczoną w maju pieniądze przyjdą w listopadzie.

Pozostało 81% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 15:17