StoryEditor

Rynki rolne: Iran zwraca Rosji zepsutą kukurydzę. "Towar niezgodny z parametrami"

Iran nie chce przyjmować rosyjskiej kukurydzy, która jest zanieczyszczona pleśnią i ma nieprzyjemny zapach (WIDEO).
07.03.2024., 17:38h

Iran zwraca Rosji 3 tys. ton kukurydzy

Iran zdecydował się zwrócić Rosji około 3 tys. ton kukurydzy paszowej, która została dostarczona do portu Amirabad w prowincji Mazandaran. Jak informuje agencja Tasnim, dyrektor generalny weterynarii Mazandaran przybył do portu w celu inspekcji statku, który przewoził importowaną rosyjską paszę.

- Przy udziale ekspertów nadzoru i kwarantanny (…) ładunek został uznany za niezgodny z wymaganymi parametrami organoleptycznymi ze względu na obecność pleśni, wysoką wilgotność i nieprzyjemny zapach. W wyniku licznych korespondencji I wsparcia prokuratora powiatowego postanowiono zwrócić towar do kraju pochodzenia – powiedział Hamza Akapur Kazemi, dyrektor generalny weterynarii Mazandaran.


Z rosyjskich mediów wynika, że Rosja jeszcze nie otrzymała oficjalnego powiadomienia od irańskiego resortu w sprawie zwrotu towaru.

- Rosselkhoznadzor nie otrzymał żadnych powiadomień od właściwych organów Iranu w sprawie zwrotu tych produktów – skomentował rosyjski organ nadzoru rynku płodów rolnych Rosselkhoznadzor.

Iran – ważny partner handlowy Rosji w zakresie zboża

Iran co roku kupuje od Rosji od 2,5 do 3 milionów ton zboża, głównie pszenicy i kukurydzy. Taką informację podał 13 lutego Kave Zargaran, szef irańskiej unii zbożowej. Iran jest jednym z pięciu największych odbiorców rosyjskiego zboża, które stanowi podstawę jego żywności i paszy. Iran potrzebuje dużych ilości zboża, ponieważ nie może wyprodukować wystarczająco dużo dla swojej ludności i rolnictwa. Łącznie Iran importuje rocznie około 9 mln ton kukurydzy, 3 mln ton jęczmienia oraz 3,5 mln ton śruty sojowej.

W bieżącym sezonie rolniczym Rosja wyeksportowała już 38,5 miliona ton zboża, co oznacza wzrost o 23% w stosunku do poprzedniego sezonu. Rosja dostarcza swoje zboże głównie do krajów na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Azji.

Mkh na podst. Armanmeli, Tasnim, VastiPress, TASS

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 04:29