StoryEditor

Skandal korupcyjny w Ukrainie: Nielegalne wydawanie świadectw fitosanitarnych na eksport płodów rolnych!

W wyniku szeroko zakrojonej operacji antykorupcyjnej Ukraińska Służba Bezpieczeństwa (SBU) ujawniła nielegalne praktyki wydawania świadectw fitosanitarnych. Skorumpowani urzędnicy i pośrednicy żądali opłat za gwarancję sprawnego eksportu i importu płodów rolnych.
05.04.2024., 17:07h

W wyniku skrupulatnej pracy Ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa (SBU) oraz Państwowego Biura Śledczego (SBI) ujawniono działalność korupcyjną urzędników Państwowej Służby Produkcyjnej i Konsumenckiej w obwodach odeskim i zaporoskim.

Świadectwo fitosanitarne za łapówkę

Zorganizowana grupa przestępcza, składająca się z ponad 11 osób, w tym wysokiej rangi urzędników i cywilnych pośredników, miesięcznie zarabiała fortunę, wykorzystując eksporterów produktów rolnych. Ich działalność obejmowała wydawanie świadectw fitosanitarnych, a także kontrolę wyników eksportu jęczmienia i kukurydzy, za co pobierali ogromne opłaty.

Zobacz też: Ziemia rolna za łapówkę. Pracownik KOWR zatrzymany przez CBA na gorącym uczynku

Dolary, hrywny, luksusowe samochody i laptopy

Operacja, przeprowadzona przez Biuro Bezpieczeństwa Państwowego, ujawniła skalę korupcji, która rozciągała się na szeroką sieć powiązań i nielegalnych transakcji.

W wyniku 60 przeszukiwań w różnych obwodach Ukrainy służby państwowe skonfiskowały ponad 100 tys. USD i 500 tys. UAH, a także luksusowe samochody i sprzęt komputerowy, który posłuży jako dowód nielegalnie przeprowadzonych transakcji w postępowaniu przygotowawczym. Według nieoficjalnych szacunków SBI „"handlarze" otrzymywali ponad 160 tysięcy USD miesięcznie z tytułu nielegalnej działalności”.

Urzędnicy trafili do aresztu

Pięciu członków grupy przestępczej zostało zatrzymanych, a ich działania będą teraz przedmiotem dochodzenia prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Odessie.

Działania te stanowią ważny krok w walce z korupcją w Ukrainie. Natomiast ta historia korupcji na najwyższym szczeblu tylko pogłębia wątpliwości europejskich rolników co do sprawiedliwej konkurencji na rynku rolnym.

image

Prezes Izby Zbożowo - Paszowej: Polska powinna utrzymać embargo na ukraińskie zboża

Mkh na podst. dbr.gov.ua

Foto: dbr.gov.ua

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 06:12