StoryEditor

To był trudny rok dla przemysłu młynarskiego i paszowego. Krzysztof Gwiazda, prezes KZPPZM

Podczas IV Ogólnopolskiej Giełdy Rzepaczano - Zbożowej w Licheniu Starym w gronie ekspertów, analityków i przedstawicieli największych graczy rynkowych rozmawialiśmy o podsumowaniu kończącego się sezonu 2021/2022 oraz o prognozach rynkowych na zbliżające się żniwa i nowy sezon 2022/2023. Ale nie zabrakło także komentarzy do aktualnej sytuacji w całym polskim rolnictwie. Jednym z naszych gości i prelegentów był Krzysztof Gwiazda, prezes Polskiego związku Pracodawców Przemysłu Zbożowo - Młynarskiego. W rozmowie z Bartłomiejem Czekała, redaktorem naczelnym portalu topagrar.pl mówił o tym jaki sezon 2021/2022 był dla polskiego przemysłu zbożowo - młynarskiego oraz jakich cen i scenariuszy rynkowych spodziewa się w najbliższym okresie.
07.07.2022., 15:07h

Na pytanie dotyczące krajowego bilansu zbóż w kończącym się sezonie 2021-2022 i prośbę o ocenę tego bilansu i wskazanie czynników, które były kluczowe dla przebiegu całego sezonu Krzysztof Gwiazda zaznaczył, że był to trudny sezon i dla handlowców i dla rolników.

 - Zanotowaliśmy dwie fale wzrostu, które ja nazywam falą jesienną i falą wojenną. Prowadzi nas to do kilku czynników, które wystąpiły, czy wydarzeń, które się wydarzyły w minionym sezonie. Pierwsze to wzrost cen związany z suszą w Kanadzie i w Stanach Zjednoczonych, które doprowadziły do bardzo dużej redukcji zbiorów pszenicy jarej. Była to jedna z ważniejszych przyczyn, które jesienią doprowadziły do wzrostu cen światowych, a także cen zbóż i pszenicy w Polsce. Oprócz tego mieliśmy sytuację rosnących cen gazu czy braku dostępności nawozów i ich rosnących cen. Rolnicy byli bardzo zdenerwowani, nie byli w stanie zaplanować kosztów, które będą ich czekały w nadchodzącym sezonie. To wszystko spowodowało   myślę o rosnących cenach światowych i problemach, umownie nazwijmy, ze środkami produkcji, a także z gazem i paliwem   że rolnicy wstrzym...

Pozostało 72% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 08:05