Dzisiaj Ukraina odnotowała porozumienie z Turcją i ONZ. Analogiczne porozumienie zawarły Rosja, Turcja i ONZ. Według zawartych umów eksport zbóż i produktów rolnych będzie odbywać się z trzech ukraińskich portów – Odessa, Pivdennyi oraz Czarnomorsk.
Bugün varılan mutabakatla Afrika’dan Orta Doğu’ya, Amerika’dan Asya’ya dünyadaki milyarlarca insanı bekleyen açlık tehlikesinin önünün alınmasına katkı sağladık.
— Recep Tayyip Erdoğan (@RTErdogan) July 22, 2022
Küresel gıda krizinin çözümünde büyük rol oynayacak bu girişim ülkelerimiz ve insanlık için hayırlı olsun. pic.twitter.com/tzC2Yefbcb
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że w najbliższych dniach zostanie wznowiony transport morski na Morzu Czarnym, co pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo żywnościowe wielu krajów. Erdogan wyraził ogromne zadowolenie z wkładu swojego kraju w eliminacji kryzysu żywnościowego, którego temat od dawna był omawiany.
Sekretarz Generalny ONZ także skomentował umowę zbożową zawartą w Stambule:
- Pomoże to uniknąć katastrofy niedoboru żywności dla milionów (ludzi) na całym świecie. Jest to latarnia nadziei, możliwości i ulgi – pisze Antonio Guterres na swoim Twitterze.
Tahıl ve Gıda Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Güvenli Taşınması Girişimi İmza Törenihttps://t.co/7Ch5PJx2SA
— Recep Tayyip Erdoğan (@RTErdogan) July 22, 2022
Jak będą przebiegać dostawy?
Część zapór w pobliżu portów na południu Ukrainy zostanie rozminowana w ramach ustaleń dotyczących eksportu zboża. Natomiast nie przywiduje się całkowitego rozminowania Morza Czarnego w rejonie nadbrzeży portowych.
Przejście statków na wody międzynarodowe zapewni ukraińska marynarka wojenna i straż przybrzeżna. Zagraniczne załogi przeprowadzą statki ze zbożem do Stambułu, po czym zostaną wysłane do końcowych miejsc docelowych.
Jak zaznaczył doradca szefa Kancelarii Prezydenta Mychajło Podolak, rosyjskie statki nie będą towarzyszyć statkom z ukraińskim zbożem, a w portach ukraińskich nie będzie przedstawicieli Federacji Rosyjskiej.
Turcja zapewni kontrolę statków płynących do portów w Ukrainie. Centrum kontroli tych rejsów zostanie utworzone w Stambule, aby nadzorować cały proces transportu zboża drogą morską.
Ukraina i Rosja nie podpisały umowy bezpośrednio ze sobą
Należy zaznaczyć, że Ukraina nie podpisała żadnych umów bezpośrednio z Rosją, o czym informował na swoim Twitterze Mychajło Podolak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta.
Щодо стамбульського договору «про вивезення ???????? зерна». Попередньо.
1. Україна не підписує жодних документів з Росією. Ми підписуємо договір з Туреччиною та ООН і беремо на себе зобов‘язання перед ними. Росія підписує дзеркальний договір з Туреччиною та ООН. 1/2 — Михайло Подоляк (@Podolyak_M) July 22, 2022
- Podpisujemy umowę z Turcją i ONZ i podejmujemy wobec nich zobowiązania. Rosja podpisuje lustrzane porozumienie z Turcją i ONZ – pisze Podolak.
Oprócz tego doradca prezydenta dodał, że w przypadku rosyjskiej prowokacji na Morzu Czarnym nastąpi natychmiastowa reakcja ukraińskiego wojska.
Co podpisanie umowy oznacza dla Polski?
- Podpisanie porozumienia ws. odblokowania ukraińskich portów jest przełomem, ale potrzeba czasu do ich rzeczywistego odblokowania. Eksport zboża to duży krok do bezpieczeństwa żywnościowego, to także oddech dla Polski - mówił w piątkowym wywiadzie dla Programu Pierwszego Polskiego Radia wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
mk, bcz