Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba wyraził swoje niezadowolenie na temat zamiaru kilku krajów UE przedłużenia ograniczeń w imporcie zbóż z Ukrainy, podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem Ministerstwa Spraw Zagranicznych Czech Janem Lipawskim w Pradze. Kuleba stwierdził, że ograniczenia te są sprzeczne z umową o stowarzyszeniu między Ukrainą a UE oraz z zasadą solidarności, na której opiera się UE.
Zakaz importu zbóż dotyczy pięciu krajów UE
Ograniczenia handlowe w imporcie zbóż z Ukrainy zostały wprowadzone przez Komisję Europejską 2 maja 2023 roku i dotyczą czterech rodzajów produktów rolnych: pszenicy, kukurydzy, rzepaku i nasion słonecznika. Zakaz ten ma obowiązywać do 15 września 2023 roku i dotyczy pięciu krajów: Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji.
Jednak minister rolnictwa Robert Telus oświadczył, że Warszawa i cztery inne sąsiednie kraje Ukrainy rozważają przedłużenie zakazu importu ukraińskiego ziarna do końca tego roku. Telus dodał, że on i ministrowie Słowacji, Węgier, Bułgarii i Rumunii popierają subsydia tranzytowe i chcą dodać nowe produkty do listy zakazanych do importu (na przykład ukraińskie maliny w przypadku Polski).
Ukraina gotowa do współpracy, ale nie na koszt swoich rolników
Kuleba powiedział, że Ukraina jest gotowa współpracować z pięcioma krajami, które chcą przedłużyć zakaz, „aby znaleźć rozwiązanie”. Jednak zaapelował do tych krajów, aby przemyślały swoje decyzje polityczne.
- To nie będzie łatwe, ale wszyscy powinni zrozumieć, że Ukraina, będąc bardzo wdzięczna tym krajom za pomoc wojskową i humanitarną, w tej konkretnej kwestii, jeśli będą działać w ten sposób, nie pozostawiając nam niczego innego, jak stanowczo bronić naszych praw i praw naszych rolników – podsumował szef ukraińskiego MSZ.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy również skomentowało oświadczenie polskiego ministra rolnictwa o zamiarach Polski i kilku innych krajów przedłużenia zakazu importu ziarna z Ukrainy do końca 2023 roku.
- Wyrażamy kategoryczne niezadowolenie z przedłużenia ograniczeń handlowych w imporcie produktów rolnych z Ukrainy po wygaśnięciu zakazu Komisji Europejskiej 15 września – oświadczył rzecznik prasowy MSZ.
MSZ wyraża również „pełne niezrozumienie” z powodu zamiarów rozszerzenia listy zakazanych towarów importowanych, dodając do niej inne kategorie ukraińskich produktów.
Mkh na podst. Ministerstwo Spraw Zewnętrznych Ukrainy, Radio Svoboda, Reuters
Fot. Envato Elements