Według najnowszych danych amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), w roku gospodarczym 2022/23 światowa produkcja pszenicy ma wynieść 771,6 mln ton. USDA skorygowała tym samym szacunki z poprzedniego miesiąca w dół o 1,8 mln ton. W porównaniu z poprzednim sezonem odpowiada to spodziewanemu spadkowi o 7,4 mln ton. Byłyby to najmniejsze światowe zbiory pszenicy od trzech lat.
4,3 mln ton mniej pszenicy w UE
W szczególności produkcja w Unii Europejskiej będzie prawdopodobnie mniejsza niż wcześniej oczekiwano. Przy 134,1 mln ton obecny rok gospodarczy będzie o około 2 mln ton niższy od oczekiwanego, poniżej prognozy z poprzedniego miesiąca i 4,3 mln ton poniżej poziomu z sezonu 2021/22. Brak opadów i wysokie temperatury skłoniły ministerstwo do wprowadzenia korekty. Oczekuje się również, że w związku z trwającą wojną Ukraina zbierze 19,5 mln ton pszenicy, czyli o około 2 mln ton mniej niż prognozowano w czerwcu. Również zbiory pszenicy w Argentynie będą prawdopodobnie mniejsze niż wcześniej oczekiwano. Jedynie wzrostowe rewizje dla Kanady i Rosji mogą stłumić spadek.
Globalna luka podażowa w wysokości 12,6 mln t
Globalne zużycie pszenicy również widziane jest na poziomie 784,4, czyli około 1,8 mln ton poniżej czerwcowej prognozy. Ponieważ szacunki dotyczące konsumpcji i produkcji zostały w związku z tym zmniejszone o tę samą wartość, przewidywana luka podażowa pozostaje na poziomie 12,6 mln ton. Oczekuje się, że w czerwcu UE-27, Ukraina i Brazylia skonsumują mniej niż prognozowano.
Natomiast zapasy na koniec roku gospodarczego 2022/23 prawdopodobnie skurczą się mniej niż wcześniej oczekiwano. Przy obecnej prognozie 267,5 mln ton, ministerstwo skorygowało w górę o 0,7 mln ton szacunki z poprzedniego miesiąca. Do ubiegłorocznego wolumenu 280,1 mln ton zabraknie więc prawdopodobnie 12,6 mln ton. Byłyby to najmniejsze globalne zapasy pszenicy od 6 lat.
Światowy handel pszenicą widziany jest na poziomie 206,6 mln ton, według najnowszych danych USDA, 1,2 mln ton powyżej czerwcowej prognozy i 5 mln ton powyżej ubiegłorocznej linii. Oczekuje się, że zwłaszcza Stany Zjednoczone i Brazylia będą dostarczać więcej. Ministerstwo widzi jednak zwiększone zapotrzebowanie na import z UE-27.
Więcej o prognozach zbiorów piszemy tutaj. Czy rekordowe zbiory zbóż z sezonu 2021/22 przejdą w bieżącym sezonie do historii? Analiza Międzynarodowej Rady Zbożowej IGC.
jk
fot. Pixabay