Podczas piątkowych obrad Sejmu w punkcie dotyczącym pytań w sprawach bieżących opozycja przypomniała słowa Mateusza Morawieckiego z lipca zeszłego roku, kiedy obiecywał, że ukraińskie ziarno, które wjeżdża do Polski będzie sprzedawane w Afryce i na Bliskim Wschodzie a rząd będzie zabezpieczać polską wieś i polskiego rolnika.
Obietnice premiera Morawieckiego w sprawie ziarna z Ukrainy
- Okazało się, że pan premier, jak zazwyczaj, mijał się z prawdą, żeby nie powiedzieć: kłamał. Ukraińskie zboże, które rząd sprytnie nazwał zbożem technicznym, zamiast przejeżdżać przez Polskę, zalało polskie silosy, mieszalnie pasz i – uwaga – polskie młyny. Od 10 miesięcy rząd udaje, że nie wie, kto przewoził techniczne zboże z Ukrainy, kto produkuje pasze z udziałem technicznego zboża z Ukrainy i kto mielił mąkę z technicznego zboża z Ukrainy. Polacy mają prawo to wiedzieć i proszę odpowiedzieć mi na te pytania. Polacy mają prawo wiedzieć, jaki chleb jedzą, czy pochodzi on z technicznego zboża z Ukrainy, czy mamy jeszcze polski, zdrowy chleb. Co Polacy nieśli w sobotę wielkanocną w koszyczku: chleb z mąki technicznej czy chleb z polskiej mąki – dopytywała posłanka Dorota Niedziela.
Wina Komisji Europejskiej i Ursuli von der Leyen?
Wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski odpowiedział, że winę za całą sytuacją ponosi …szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. - Ursula von der Leyen, wasza partyjna koleżanka, ta, która klaszcze Donaldowi Tuskowi, bo chce, żeby Donald Tusk był premierem, chce, żeby to niekorzystne dla polskich rolników rozporządzenie obowiązywało kolejny rok – mówił Janusz Kowalski.
Jakie wyniki kontroli zbóż na granicy z Ukrainą?
Posłowie Koalicji Obywatelskiej w swoich pytaniach nawiązali do czwartkowych odbyli kontroli jakie przeprowadzili w 6 instytucjach odpowiedzialnej za nadzór i kontrole importu zboża z Ukrainy, szczególnie tzw. zboża technicznego. Kontrola odbędzie się w ministerstwie rolnictwa, ministerstwie aktywów państwowych, Głównym Inspektoracie Weterynarii, Głównym Inspektoracie Sanitarnym oraz Główny Inspektoracie Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
Padły także pytanie o realizację deklaracji prezydenta Joe Bidena w sprawie budowy silosów przy granicy polsko-ukraińskiej oraz stanu realizacji rozbudowy portu przeładunkowego w Emilianowie w województwie kujawsko-pomorskim, a także szacunki strat jakie ponieśli rolnicy.
- Jeżeli chodzi o głównego lekarza weterynarii, to szczegółowo panu posłowi na piśmie wyjaśni powody tej decyzji – odpowiedział wiceminister J. Kowalski, który dodał, że straty są obecnie szacowane przez Departament Rynków Rolnych.
Wniosek rządu do KE o zastosowanie klauzuli ochronnej w handlu z Ukrainą.
Wiceszef resortu rolnictwa przypomniał także, że polski rząd złożył formalny wniosek o zastosowanie klauzuli ochronnej w handlu z Ukrainą.
Fot. Komisja Europejska/Janusz Kowalski/Twitter