StoryEditor

Zbiory zbóż w Niemczech najniższe od lat. Kryzys na horyzoncie?

Zbiory zbóż w Niemczech osiągną najniższy poziom od 2018 roku, a sytuacja może się jeszcze pogorszyć. Co stoi za dramatycznym spadkiem plonów?

23.08.2024., 10:10h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Tegoroczne plony najgorsze od suszy w 2018 roku
  • Co wpłynęło na słabe wyniki zbiorów?
  • Znaczne obniżenie prognoz zbiorów: Jakie zmiany w plonach pszenicy i rzepaku?
  • Powierzchnia upraw w Niemczech spadła w ciągu ostatniej dekady
  • Inwestycje budowlane i OZE zmieniają krajobraz rolnictwa

Tegoroczne plony najgorsze od suszy w 2018 roku

Zbiory zbóż w Niemczech biją na alarm – tegoroczne zbiory zbóż w Niemczech mogą być znacznie niższe, niż wcześniej przewidywano. W swojej ostatecznej prognozie na 2024 roku DRV szacuje, że całkowite zbiory z uwzględnieniem kukurydzy na ziarno wyniosą zaledwie 39,12 mln ton. To wynik o 3,5 mln ton, czyli ponad 8%, gorszy niż i tak już niezadowalające zbiory z ubiegłego roku.

Zobacz też: Kołodziejczak z nowym zespołem. Tym razem zajmie się monitoringiem rynku zbóż

- Tylko w 2018 roku, w którym panowała susza, osiągnięto gorszy wynik – powiedział Guido Seedler, ekspert rynku zbożowego DRV. 

Seedler zwrócił również uwagę, że niemieckie zapotrzebowanie na zboże wynosi około 40 mln ton rocznie, co rodzi ewentualne problemy z zaopatrzeniem, zwłaszcza że jakość tegorocznych zbóż także pozostawia wiele do życzenia.

Co wpłynęło na słabe wyniki zbiorów?

Przyczyny tak słabego wyniku leżą w zmniejszonej powierzchni upraw, która spadła o 4,7% do 5,76 mln hektarów, oraz w stosunkowo niskich plonach z hektara. Na taki stan rzeczy wpływ miały przede wszystkim niestabilne warunki pogodowe – intensywne opady deszczu, brak ciepła i słońca. Do tego dochodzą coraz większe ograniczenia w stosowaniu nawozów i środków ochrony roślin, co również odbiło się na wielkości plonów.

Znaczne obniżenie prognoz zbiorów: Jakie zmiany w plonach pszenicy i rzepaku?

W swoich szacunkach dotyczących zbóż DRV prognozuje zbiory o 1,8 mln ton niższe niż pierwsze oficjalne prognozy z początku sierpnia, które wynosiły 36,41 mln ton. Podczas gdy Federalny Urząd Statystyczny (Destatis) szacował zbiory pszenicy na 19,67 mln ton, DRV przewiduje obecnie tylko 18,76 mln ton, co oznacza spadek o 12,8% (prawie 2,8 mln ton) w porównaniu z 2023 rokiem.

Niemieckie Stowarzyszenie Raiffeisen obniżyło również prognozy dotyczące zbiorów rzepaku. Obecnie przewiduje się zbiory na poziomie 3,64 mln ton, co oznaczałoby prawie 14-procentowy spadek (prawie 590 tys. ton) w porównaniu z ubiegłorocznym dobrym wynikiem. Według Destatis zbiory rzepaku miały wynieść 3,76 mln ton.

Powierzchnia upraw w Niemczech spadła w ciągu ostatniej dekady

DRV zauważył również, że powierzchnia upraw zbóż w Niemczech w ciągu ostatnich dziesięć lat zmniejszyła się znacząco – z około 6,5 mln hektarów do obecnych 5,8 miliona hektarów. Szczególnie dotkliwy spadek zanotowano w przypadku upraw pszenicy, najważniejszego zboża w kraju. W ciągu ostatniej dekady powierzchnia upraw pszenicy zmniejszyła się niemal o jedną czwartą do 2,6 miliona hektarów.

Inwestycje budowlane i OZE zmieniają krajobraz rolnictwa

Głównymi przyczynami tego trendu są rosnące inwestycje budowlane oraz rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE). Jak ostrzega ekspert rynku zbożowego DRV, ta tendencja ma być zatrzymana: „Potrzebna jest zmiana w podejściu polityków”. Zużycie gruntów musi zostać ograniczone, a produktywność na istniejących gruntach rolnych zwiększona dzięki wykorzystaniu nowoczesnych metod hodowlanych oraz technologii cyfrowych w nawożeniu i ochronie roślin.

image

USDA podnosi zbiory, notowania pszenicy spadają. Co nowego w kukurydzy i jak reagują ceny zbóż?

Seedler przestrzega również przed zbytnim skupieniem się na ekstensyfikacji rolnictwa:

- Bezpieczeństwo dostaw poprzez produkcję krajową musi ponownie stać się ważniejsze – podkreśla Guido Seedler. Jest to tym bardziej istotne, że do 2050 roku światowa populacja będzie dalej rosła, a zapotrzebowanie na produkty rolne według szacunków ekspertów wzrośnie nawet o 50%.

Źródło: AgraEurope

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. sierpień 2024 10:12