Na południu Polski, w niektórych punktach skupu ustawiają się kolejki z pszenica, najczęściej jednak ruch odbywa się równomiernie i nie ma nadmiernej podaży. W centrum kraju kombajny dopiero się przygotowują do pierwszych wjazdów w pola, a na północy trzeba będzie jeszcze zaczekać minimum tydzień na rozpoczęcie koszenia – informują zlokalizowani tam kupujący.
Ceny są stabilne na skupach a jednodniowe wzrosty cen na giełdach kolejnego dnia są z kolei niwelowane spadkami. Pszenica na Matifie dziś kosztuje 175,5 euro/t na wrzesień. Na krajowym rynku proponowane ceny pszenicy to:
- Pszenica konsumpcyjna 630-700 zł/t netto.
- Pszenica paszowa 600-660 zł/t netto.
Dostawy do portów proponuje się po niższych już cenach, niż w poprzednim okresie, ale i tak eksporterzy nie spodziewają się handlu w najbliższym czasie. Oczywiście poza wcześniej zawartymi kontraktami. Wyraźnie dostrzega się brak znaczących premii cenowych za białko.
- Pszenica konsumpcyjna 14% białka 705–720 zł/t netto, a z gwarancja glutenu powyżej 30% - 735 zł/t
- Pszenica konsumpcyjna 12% białka 700–705 zł/t netto.
Jęczmień ozimy na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i w Wielkopolsce został zebrany prawie w całości. W Polsce Centralnej i na Podkarpaciu – w ponad połowie. Zaczynają się też pierwsze wjazdy w jęczmień jary, ale ziarno jest bardzo drobne i plony ze zebranych już plantacji nie zachwycają – wynoszą 3-4 t/ha.
Ceny jęczmienia są bardzo zróżnicowane od 540-600 zł/t. Wyższe ceny płacą hodowcy trzody chlewnej kupujący na swoj...