StoryEditor

Centralne Dni Pola Procam

Mimo deszczowej aury na centralną imprezę firmy Procam przyjechało sporo rolników. Zaprezentowane zostały odmiany i rozwiązania agrotechniczne m.in. w rzepaku ozimym i pszenicy ozimej.
26.06.2015., 14:06h

Już po raz jedenasty gospodarstwo rolne Agro–Stanowo w woj. pomorskim gościło rolników na dniach pola. W tym roku także i w tym regionie roślinom brakowało wody. Tamtejsze gleby mają jednak dobrą pojemność wodną co pozwoliło roślinom przetrwać okresy bezdeszczowe. Imprezę otworzył dr Dariusz Wyczling, dyrektor Działu Sprzedaży i Agronomii Procam.
Na poletkach zaprezentowano 14 odmian rzepaku ozimego odmian hybrydowych i populacyjnych. Wszystkie odmiany zostały wysiane 21 sierpnia w ilości 50 nasion/m kw. dla hybryd i 60 dla populantów. Na polach produkcyjnych rzepaki siano nieco wcześniej – 15 sierpnia, co jest optymalnym terminem dla tej części kraju.
Dla wszystkich odmian zastosowano też taką samą technologię m.in. nawożenie azotowe i siarkowe w ilości odpowiednio 210 i 40 kg/ha. W odchwaszczaniu zastosowano herbicydy Brasan (chlomazon i dimetachlor) i Fuego Extra (metazachlor) w dawkach 2,2 i 0,75 l/ha dzień po siewie. Graminicydy stosowano dwukrotnie: 10 dni po siewie 0,4 l/ha Fusilade Forte 150 EC i 27 września Labrador 05 EC w dawce 0,6 l/h. Powodem podziału dawki graminicydu był bezorkowy system uprawy, w którym samosiewy zbóż są zdecydowanie większym zagrożeniem dla rzepaku niż w tradycyjnym systemie orkowym. Ochrona insektycydowa realizowana była preparatem Jetstak 100 EC (alfa-cypermetryna) również 27 września oraz 19 października w dawce 0,1 l/ha. Dwa zabiegi zabezpieczyły rośliny przed żerowaniem szkodników.
Kolekcja odmian prezentowała ofertę przeznaczoną na różne warunki glebowe. Znalazły się w niej odmiany o dobrej zimotrwałości jak Abakus oraz szybkiej zdolności do regeneracji po zimie, jak Technik.
Na poletkach z pszenicą zaprezentowano 8 odmian. Wszystkie wysiano 22 września w ilości 300 ziaren/m kw. W fazie 3 liścia zastosowano insektycyd Jetstak do zwalczania mszyc i tym samym ochrony przed chorobami wirusowymi, które tej wiosny były widoczne na polach bez takiej ochrony. Pszenica w łącznej dawce otrzymała 215 kg/ha N i 25 kg/ha S. Wiosną zastosowano herbicydy Pleban 75 WG (tribenuron metylu) i Axial 100 EC. Wykonano także trzy zabiegi insektycydowe: w fazie 1/2 kolanka, liścia flagowego oraz w fazie kwitnienia.
Na osobnym poletku zaprezentowano sprzęt służący sygnalizacji szkodników, m.in. pułapki lepowe i świetlne dedykowane do rzepaku i kukurydzy.
Impreza odbyła się 23 czerwca 2015 r.
jd, fot. Daleszyński

Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 18:04