Alternarioza słonecznika wywoływana jest w naszych warunkach przez kilka gatunków grzybów, obecnie sklasyfikowanych jako Alternaria alternata, Alternaria helianthi i Alternaria zinniae. Pierwszy z gatunków jest polifagiem i atakuje kilkaset gatunków roślin dwuliściennych, np. ziemniak, strączkowe czy rzepak. Pozostała dwa związane są z roślinami z rodziny astrowatych (dawniej rodzina złożone), przy czym A. helianthi jest specyficznym gatunkiem słonecznika (także topinamburu).
Zanim przejdę do zagadnień zwalczania (w Polsce i za granicą) i zapobiegania, podam jeszcze kilka informacji, które mogą mieć znaczenie agrotechniczne.
Grzyb A. helianthi, który jest bardzo rozpowszechniony w rejonie uprawy słonecznika na wschód od Polski, preferuje specyficzne warunki. Sprzyja mu długotrwała wilgotna pogoda i temperatura powietrza od 15–30 st. C Najlepiej rozwija się, jeśli jest bardzo ciepło (25–27 st. C) oraz przez 3–4 dni pada deszcz (rośliny są cały czas mokre). Pozostałe gatunki powodujące chorobę mają nieco mniejsze wymagania termiczne, ale także "uwielbiają" mokre dni.
Grzyby powodujące alternariozę to typowe pasożyty względne. ...