Chowacz galasówek w rzepaku - jak rozpoznać jego obecność?
Przyczyna: żerowanie larw Ceutorhynchus assimilis w szyjcie korzeniowej i tworzenie pod wpływem ich wydzielin tzw. galasów, czyli rozrośniętej tkanki, w której znajdują się larwy szkodnika.
Objawy: na szyjce korzeniowej lub górnym odcinku korzenia jeszcze jesienią pojawiają się kuliste wyrośla, przypominające guzy, które ściśle przylegają do rośliny (stanowią niejako integralną część szyjki korzeniowej lub korzenia). Mają one średnicę nawet ponad 1 cm i w miarę rozwoju rośliny rosną. Wewnątrz galasów znajdująsię puste przestrzenie z larwą. Na jednej roślinie może być po kilka galasów.
Zobacz także: Śmietka kapuściana - jak rozpoznać jej obecność?
Zapobieganie: jesienne zabiegi insektycydami nalistnymi (obecnie zarejestrowane zaprawy nie zawierają informacji o zwalczaniu szkodnika, jednak częściowo chronią rośliny przed wczesnym atakiem).
Postępowanie wiosną: szkodnik powoduje największe zagrożenie jesienią, jednak chrząszcze żerują poźną wiosną na liściach i zabiegi insektycydowe w tym czasie częściowo zmniejszają populację owadów i ryzyko szkód jesiennych.
Ten artykuł pochodzi z wydania top agrar Polska 3/2024
czytaj więcej