StoryEditor

Chowacz galasówek w rzepaku - jak rozpoznać i co robić na wiosnę?

Energia zgromadzona w procesie fotosyntezy ze słońca przez późne lato, całą jesień, a nawet zimę, gromadzi się u rzepaku w korzeniu, szyjce korzeniowej i liściach. Te ostatnie często jednak wczesną wiosną odpadają i pozostaje tylko korzeń i szyjka. Ich stan decyduje o kondycji roślin, późniejszym rozwoju i plonie. Niestety, często mamy do czynienia z zaburzeniami tych części. Chowacz galasówek w rzepaku - jak rozpoznać i co robić na wiosnę?
16.03.2024., 09:00h

Chowacz galasówek w rzepaku - jak rozpoznać jego obecność?

Przyczyna: żerowanie larw Ceutorhynchus assimilis w szyjcie korzeniowej i tworzenie pod wpływem ich wydzielin tzw. galasów, czyli rozrośniętej tkanki, w której znajdują się larwy szkodnika.

Objawy: na szyjce korzeniowej lub górnym odcinku korzenia jeszcze jesienią pojawiają się kuliste wyrośla, przypominające guzy, które ściśle przylegają do rośliny (stanowią niejako integralną część szyjki korzeniowej lub korzenia). Mają one średnicę nawet ponad 1 cm i w miarę rozwoju rośliny rosną. Wewnątrz galasów znajdująsię puste przestrzenie z larwą. Na jednej roślinie może być po kilka galasów.

Zobacz także: Śmietka kapuściana - jak rozpoznać jej obecność?

Zapobieganie: jesienne zabiegi insektycydami nalistnymi (obecnie zarejestrowane zaprawy nie zawierają informacji o zwalczaniu szkodnika, jednak częściowo chronią rośliny przed wczesnym atakiem).

Postępowanie wiosną: szkodnik powoduje największe zagrożenie jesienią, jednak chrząszcze żerują poźną wiosną na liściach i zabiegi insektycydowe w tym czasie częściowo zmniejszają populację owadów i ryzyko szkód jesiennych.

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 12:32