StoryEditor

Cylindrosporioza roślin kapustowatych – jak to rozpoznać, jakie są objawy?

Pierwszy wiosenny zabieg fungicydowy w rzepaku zwykle ma dwa cele: regulację pokroju rośliny oraz zwalczanie chorób liści. W tym roku w wyniku zimowego uderzenia wiosny rośliny rozwijały się także w styczniu. Cylindrosporioza roślin kapustowatych. Jakie daje objawy i jak rozpoznać?
06.03.2023., 10:03h
  • Sprawca Cylindrosporiozy: stadium płciowe – Pyrenopeziza brassicae, stadium konidialne – Cylindrosporium concentricum.

Jakie są objawy Cylindrosporiozy?

Na liściach powstają szare lub białawe plamy, wokół których pojawiają się koncentrycznie ułożone białe punkty – cętki. Są to białe skupienia zarodnikowania, tzw. acerwulusy. Po pewnym czasie skórka w miejscu plam pęka. Porażone liście ulegają deformacji, żółkną i z czasem zamierają. Na łodygach występują podłużne, jasnobrunatne plamy, o chropowatej, popękanej powierzchni, z ciemną obwódką.



  • Zapobieganie niechemiczne: wybór mniej podatnych odmian, zmianowanie z kapustowatymi nie częściej niż co 4 lata, przyspieszenie mineralizacji resztek pożniwnych, zwalczanie samosiewów rzepaku i chwastów kapustowatych, unikanie w międzyplonach roślin kapustowatych.
  • Zwalczanie chemiczne: choroba klimatu wilgotnego, zabiegi konieczne, jeżeli występowała w latach poprzednich.

Zobacz także: Fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła – jak to rozpoznać?


Więcej informacji znajdziesz: Atlas chorób roślin rolniczych dla praktyków

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. listopad 2024 13:15