StoryEditor

Czy opłaca się uprawiać rzepak?

Gwałtowny wzrost cen środków do produkcji, jaki miał miejsce po pandemii i wybuchu wojny w Ukrainie, zniechęcił do kosztochłonnych upraw. Mimo to powierzchnia rzepaku z roku na rok rosła. Czy nadal opłaca się uprawiać rzepak?
02.06.2024., 10:00h

Prawdopodobnie ceny skupu rzepaku szybko nie wrócą do wyśrubowanego ich poziomu z kwietnia 2020 r., gdy dochodziły do 4380 zł/t. Mimo to, jak pokazuje stały wzrost zainteresowania jego siewem (rys. 1.), uprawa tej rośliny nadal pozwala na przyzwoity dochód.

Zobacz także: 

Wzrastające zainteresowanie to także skutek niższej opłacalności innych upraw. Ponadto rzepak można wykorzystać jako gatunek przełamujący monokultury zbożowo-kukurydziane, co niewątpliwie jest korzystne dla gleb. Jako roślina dwuliścienna może, obok strączkowych, odegrać rolę w ekoschemacie zróżnicowana struktura upraw. Zainteresowaniem cieszy się też integrowana produkcja tego gatunku, chociaż nie jest ona prosta. Czy zatem rzepak opłaci się zawsze i w każdym rejonie Polski?

image
Rys. 1. Uprawa rzepaku w Polsce
FOTO: Źródło danych: ARiMR

Kiedy zwróci się inwestycja w rzepak?

Maj z żółtymi łanami rzepaku do niedawna charakteryzował kilka rejonów: Wielkop...

Pozostało 91% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 02:05