StoryEditor

Czy rzepak się opłaca?

Plantacje rzepaku rokują w tym roku całkiem nieźle. Zbiory mają być 
już nie tak rekordowe, jak w poprzednich dwóch sezonach. Czy to wróży lepsze ceny? Czy w obecnych realiach uprawa rzepaku się opłaca?
01.06.2015., 13:06h

Na to pytanie w zasadzie każdy  plantator musiałby odpowiedzieć indywidualnie po podsumowaniu kosztów uprawy. Postaramy się na przykładzie autentycznego gospodarstwa podpowiedzieć, jak to zrobić, a nawet pokazać, jak w tym roku kształtuje się opłacalność produkcji czarnych nasion.

Realia się zmieniły

W ubiegłym roku o tej porze realia na rynku rzepaku były nieco odmienne. Przede wszystkim czarne nasiona były znacznie droższe. W  czerwcu 2014 r. za rzepak płacono w przedziale od 1600 do 1700 zł/t netto, obecnie o ok. 300 zł/t mniej. Ponadto w ubiegłym roku wiosną kontrakty na nowe zbiory opiewały na 1500–1600 zł/t netto. Obecnie firmy skupujące proponują umowy na dostawę rzepaku z nowych zbiorów za ok. 1350 zł/t netto, a zatem cena rynkowa i kontraktu terminowego jest zbliżona.

Trzeba także pamiętać, że w ubiegłym roku w żniwa ceny rzepaku drastycznie spadły – lokalnie w szczycie zbiorów czarnych nasion ocierały się o 1 tys. zł/t netto, a więc o ok. 500–600 zł/t netto mniej niż na przednówku. Wtedy jednak szacunki zbiorów mówiły o powtórnych rekordowych zbiorach nie tylko w Europie, ale i na świecie. Obecnie prognozy są ostrożniejsze, choć nie zakładają zbiorów mniejszych od średnich z ostatnich lat.   jb

Fot. Czubiński

Więcej o opłacalności produkcji rzepaku przeczytasz w najnowszym, czerwcowym wydaniu "top agrar Polska" od str. 32.

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. listopad 2024 16:53