StoryEditor

Czy w tym roku kiła jest mniej groźna dla rzepaku?

Pytanie Czytelnika: Przypadkowo zasiałem na polu z zarodnikami kiły kapusty wrażliwą odmianę. Na szczęście, ku mojemu zaskoczeniu, rzepak jest w dobrej kondycji. Czy patogen stracił na znaczeniu?
13.06.2023., 10:06h

Odpowiedź eksperta: W tym roku wiosna obfitowała w opady. Także z zimy zasoby wody były spore. Ponadto jesienią rzepaki miały dość dobre warunki do rozwoju.

Kiła kapusty na rzepaku. Fot. Czubiński




Czytaj także: Czy mączniak rzekomy w czerwcu jest groźny dla uprawy rzepaku?

Czynniki te spowodowały, że nawet na polach porażonych przez sprawcę kiły, rzepak dość dobrze bronił się przed szkodami w wyniku infekcji i wytwarzał liczne korzenie. Dzięki temu rośliny dość dobrze reagowały regeneracją i były w stanie odżywiać część nadziemną. Nie wszędzie jednak tak było. Są pola, na których kiła siała spustoszenie w tym roku.

Sprawca kiły kapusty po takim sezonie nie stracił na wirulencji. Wręcz przeciwnie – słabsze objawy zmniejszyły czujność rolników, co może doprowadzić do wzrostu zagrożenia w wyniku siewu odmian bez genów odporności. Ponadto lepsza kondycja rzepaku to także lepszy rozwój guzów na korzeniach (choć o mniejszej ich szkodliwości). Dlatego tym bardziej trzeba stosować płodozmian, z unikaniem roślin kapustowatych na takim polu, a wybierać odmiany tylko odporne.

 

fot. Czubiński

Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Halo Wieś
Autor Artykułu:Halo Wieś
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 18:57