StoryEditor

Czy z powtórką zabiegu poczekać do ustania mrozów

Wiele plantacji rzepaku w Polsce zostało na czas ochronionych przed chorobami grzybowymi drugiego etapu wiosennej wegetacji. Są jednak pola, które wymagają drugiego zabiegu a także takie, gdzie trzeba wykonać pierwszy. Kiedy to zrobić? O tym rozmawialiśmy podczas dzisiejszego porannego webinarium z prof. Markiem Korbasem z IOR – PIB w Poznaniu.
13.05.2020., 13:05h
Plantacje, które wymagają powtórki zabiegu, to przede wszystkim te, na które zabieg zastosowany był dość dawno, czyli około 2 tygodnie temu. Z relacji rolników z Polski wynika, że takie pola istnieją. To głównie centrum i południe kraju, gdzie kwitnienie rzepaku zaczęło się w połowie kwietnia i opryskiwania wykonano w fazie BBCH 63–65. Są także pola, na które rolnicy zastosowali tańsze, krócej działające rozwiązania, np. w obniżonych dawkach ze świadomością powtórki ochrony.

Pola, gdzie jeszcze nie wykonano żadnego zabiegu, to plantacje w północnej Polsce oraz późne odmiany czy stanowiska chłodne. Tam rzepak zaczął kwitnienie dopiero kilka dni temu. Zabieg nie był jeszcze wykonany i teraz rolnicy zastanawiają się czy i ile czekać z opryskiwaniem.

Termin wykonania zabiegu zależy od warunków, jakie panują na polu, ale musi on przypaść jak najwcześniej. Utrudnieniem są mrozy, a nawet śniegi, jakie nawiedziły ostatnio kraj. Spowodowały one duży stres dla roślin, mikro i makropęknięcia łodyg i obmarzanie pąków kwiatowych – powiedział prof. Marek Korbas podczas naszego webinarium.

Uszkodzenia mrozowe rzepaku to otwart...
Pozostało 58% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 20:50