StoryEditor

Dobry czas na zabiegi poprawkowe w rzepaku

Jeśli tylko temperatura wzrośnie to będzie dobry czas na wykonanie poprawkowego zabiegu odchwaszczającego w rzepaku ozimym.
27.03.2019., 10:03h

Do zabiegów poprawkowych na chwasty dwuliścienne wiosną w rzepaku nie mamy zbyt wielu substancji czynnych – są to dokładnie 3 związki reprezentowane przez około 30 produktów.

Chlopyralid

Substancja znana ze swej skuteczności przeciwko chwastom uciążliwym, jak np. chabrowi, chwastom rumianowatym czy ostrożeniowi polnemu. Są jednak i takie gatunki chwastów, które z powodzeniem mogą przetrwać w rzepaku do wiosny, a których chlopyralid nie niszczy, np. bodziszek drobny. Inne odporne chwasty na tą substancję zastosowaną wiosną to m.in. fiołek polny, gwiazdnica pospolita, mak polny, przytulia czepna, tasznik pospolity, tobołki polne oraz chwasty jednoliścienne.

Pikloram

Jeszcze do niedawna substancja ta była dostępna tylko w mieszaninach fabrycznych z chlopyralidem. Jednak już od paru sezonów dostępna jest solo. Znana jest przede wszystkim ze swej skuteczności przeciwko przytulii czepnej. Jeśli wiosną w rzepaku jest problem z tym chwastem to pikloram jest jednym ze sposobów jego zwalczenia. Warto jednak zauważyć, że skuteczność pikloramu solo w zwalczaniu przytulii zależy od gęstości łanu rzepaku i fazy rozwojowej chwastu w trakcie zabiegu – gdy przy...

Pozostało 71% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. listopad 2024 16:46