StoryEditor

Dobrze wyreguluj rzepak jesienią i wiosną

Wydłużające się jesienie zmieniają nieco podejście do regulacji pokroju rzepaku także wiosną. Większa suma temperatur jesienią właśnie sprzyja intensywnemu wzrostowi tej rośliny.
24.02.2021., 14:02h
Zmiany klimatu i towarzyszące im konkretne zjawiska nasilają się. Możemy się spodziewać:
  • wzrostu średniej temperatury o 2°C,
  • ekstremalnych temperatur od –30°C do +40°C,
  • mniej dni mroźnych zimą, a więcej upalnych latem,
  • częstszych opadów jesiennych i wiosennych susz.

Najgroźniejsze dla rzepaku są łagodne zimy, co oznacza jego słabszą wernalizację i większą wrażliwość na ekstremalne warunki.
– Silny rozwój wegetatywny jesienią i podczas łagodnej zimy oznacza wolniejsze drewnienie łodyg, co sprawia, że są one mniej stabilne i tym samym narażone na wyleganie. Oznacza to też większe porażenie jesienią i zimą chorobami, m.in. suchą zgnilizną, zgnilizną twardzikową, czy szarą pleśnią – mówił podczas styczniowych seminariów uprawowych prof. Hansgeorg Schönberger. Wyższe temperatury oznaczać będą szybszy rozwój generatywny i tym samym szybsze dojrzewanie roślin.

Klimat wpływa na rozwój

– Susza podczas siewu rzepaku pogarsza tempo i równomierność wschodów. Z kolei deszczowa i ciepła jesień wpływać będzie na intensywniejszy rozwój rozety, zawiązków pędów i wybujania roślin, co przy nieodpowiedniej regulacji może wpłynąć na straty zimowe – mówił doradca. Późne przymrozki, występujące np. w lutym, jeśli rzepak już wznowi wegetację, mogą powodować sterylność pyłku i gorsze zawiązywanie łuszczyn.
Zależy nam na tym, żeby rzepak nie wyrastał nadmiernie jesienią. Odpowiedzialne są za to hormony roślinne, m.in. gibereliny. Im wcześniej w roślinach wystąpi wysoki ich poziom, tym intensywniej będą się one rozwijać.

Więcej na temat strategii skracania rzepaku w zmieniających się warunkach w najnowszym, marcowym wydaniu „top agrar Polska”.


jd
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. listopad 2024 17:55