StoryEditor

Drugi dzień seminariów uprawowych "top agrar Polska"

Dziś jesteśmy w Opolu, a razem z nami w seminarium uczestniczy około 500 rolników z terenu m.in. Dolnego Śląska i Opolszczyzny, Śląska i Małopolski.

Dziś, w piątek 8 stycznia 2016 r. nasz prelegent dr Hansgeorg Schönberger z firmy doradczej N.U. Agrar GmbH omówił m.in. sytuację pogodową i stan ozimin w regionie. Sporo czasu poświęcił na wyjaśnienia, jakie mogą być efekty mroźnych i bezśnieżnych pierwszych dni stycznia. Otóż rolnicy z Opolszczyzny w porównaniu do Wielkopolski, gdzie gościliśmy prelegenta wczoraj mieli więcej szczęścia. Po pierwsze mrozy nie były tak silne, a po drugie spadła większa ilość śniegu, która przykryła oziminy kołderką grubą nawet na 10 cm. Mimo to duże zainteresowanie wzbudziło zagadnienie możliwości przeciwdziałania skutkom ostatnich mrozów, choć jak podkreślił nasz wykładowca, walkę o dobre przezimowanie roślin trzeba zacząć już w momencie planowania zasiewów. W przeciwdziałaniu wymarznięciom znaczenie mają m.in. odmiana, sposób i termin siewu oraz stosowane w rzepaku jesienią regulatory wzrostu.

Po wysłuchaniu pierwszej części rolnicy pytali m.in. o skuteczność produktów zaliczanych do grupy użyźniaczy glebowych oraz o szczegóły nawożenia gnojowicą, a także cel użycia doglebowych szczepionek mikroorganizmów. jd

fot. Czubiński

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. grudzień 2024 21:04